Przed nami gorące dni, pogoda adekwatna do aktualnej pory roku.

Zawsze kiedy nad Azorami w prognozach pojawia się mocny klin górny, moje oczy wypatrują w szerszej perspektywie czasu napływu gorącego powietrza z dalekiego południa lub południowego zachodu – tak też dzieje się od kilku dni. Za nami Noc Świętojańska, a przed nami potencjalnie najgorętszy okres pogodowy, okres w którym ryzyko czy szansa (w zależności od upodobań temperaturowych) na upał w naszych szerokościach geograficznych jest największa. Pierwszy mocny skok temperaturowy pojawi się prawdopodobnie pod koniec nadchodzącego tygodnia. Wiązki uśrednione podtrzymują iż może się to stać w okolicach środy lub czwartku. Oczywiście do ekstremum temperaturowego czerwca powinno być daleko, jednak przyzwyczajenie organizmu do wysokich temperatur nadchodzi stopniowo, dlatego już teraz warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w niezbędne napoje chłodzące, (i nie powinien być to raczej alkohol). Pierwsze symptomy zbliżającego się upału pojawią się prawdopodobnie z wtorku na środę kiedy wiatr zacznie zmieniać kierunek z zachodniego na południowy przy jednoczesnym wzroście jego siły. W środę natomiast już w wielu regionach kraju powinny posypać się trzydziestki a w czwartek być może lokalnie pojawią się 35-tki.

Fala upału nie będzie jednak długa ponieważ wraz z gorącym powietrzem do Polski dotrze też obszar o dużej niestabilności troposferycznej i to właśnie burze w dużej mierze pomogą nam nie osiągnąć ekstremalnych wartości temperatur, jednak odbędzie się to kosztem bardzo niebezpiecznej pogody przed którą już teraz ostrzegam. Taka upalno-burzowa pogoda prawdopodobniej skończy się właśnie w czwartek natomiast według niektórych prognoz na wschodzie może pozostać jeszcze w piątek. W sobotę natomiast już wszędzie powinno być przyjemne 22-25 stopni. Nie oznacza to jednak że upał skończy się na dobre, ponieważ klin nad Azorami pozostanie w dobrej kondycji, ale również południowa Europa zdominowana będzie przez wyże co zwiastuje regularny żar w Hiszpanii i na Bałkanach, a w tym układzie droga do upału nie jest już długa.

Instagram

  • Instagram Image
  • Instagram Image

Zobacz!

Użytkownicy online

Harnaś Wałbrzych
Przemswor Świecie n/Wisłą

Jeśli chcesz wspomóc nas w pozyskaniu danych radarowych przelej dowolną kwotę na:
96 1240 4719 1111 0010 5056 1583

Odbiorca: K. Bednarz
Tytuł przelewu: Wspomagam ŁŚ

lub dokonaj płatności paypal:

RSS Prognoza Skywarn Polska

  • Prognoza siły i aktywności burz na dzień 25.09.2017 i noc 25/26.09.2017 24 września 2017
    PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 25.09.2017 godz. 08:00 CEST do 26.09.2017, godz. 08:00 CEST SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE: W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem zachodniorosyjskim, a ośrodkiem niżowym znad zachodniej Europy. Południowa, zachodnia i częściowo … Czytaj dalej →
    Krzysztof Ostrowski