Upał coraz śmielej płynie na północ, przed nami kilka gorących dni.

Po bardzo zmiennych i czasami burzowych dniach do Polski powraca wyżowa pogoda. Nasz kraj w najbliższych dniach będzie się znajdować w obszarze podwyższonego ciśnienia co ma związek z przesunięciem się Klina Azorskiego w stronę wybrzeży Portugalii. Spełnią się tym samym upalne prognozy długo wieszczone przez stacje telewizyjne. Co prawda Wyż Azorski za kilka dni może zostać przystopowany przez zatokę niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich dlatego fala upału będzie prawdopodobnie krótsza i nieco słabsza niż pierwotnie sądzono, ale nie zmienia to faktu że niebawem potrzebne będą nakrycia głowy, filtry UV, okulary przeciwsłoneczne oraz zapas wody pitnej. Osobom cierpiącym na choroby układu krążenia zwłaszcza tym starszym polecamy w miarę możliwości pozostanie w domach. Upał prawdopodobnie pozostanie z nami przez około 3-4 dni po czym wraz z omawianą głęboką jak na lato zatoką niskiego ciśnienia nadejdzie gwałtowne ochłodzenie i burze, ale o tym jak bardzo oberwiemy (miejmy nadzieję że nie bardzo) dowiemy się dopiero za kilka dni.

Jutro pierwszy dzień upału. Na jeszcze nie bardzo uciążliwe, ale nieco cięższe warunki termiczne powinni przygotować się mieszkańcy województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, oraz miejscami mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W tych regionach temperatura może zbliżyć się do 30 stopni. Trzeba jednak pamiętać że w większych miastach gdzie wpływ na temperaturę ma dodatkowo miejska wyspa ciepła temperatura może być jeszcze wyższa o kilka stopni. Zdecydowanie cieplej zrobi się natomiast pojutrze i w sobotę kiedy w wielu miejscach będzie już powyżej 30 stopni. Wówczas będziemy mówić już o upale z prawdziwego zdarzenia.

Instagram

  • Instagram Image
  • Instagram Image

Zobacz!

Użytkownicy online

ArekKrk30

Jeśli chcesz wspomóc nas w pozyskaniu danych radarowych przelej dowolną kwotę na:
96 1240 4719 1111 0010 5056 1583

Odbiorca: K. Bednarz
Tytuł przelewu: Wspomagam ŁŚ

lub dokonaj płatności paypal:

RSS Prognoza Skywarn Polska

  • Prognoza konwekcyjna na dzień 18.01.2018 i na noc 18/19.01.2018 17 stycznia 2018
    PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 18.01.2018, godz. 07:00 CET do 19.01.2018, godz. 07:00 CET STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego SYTUACJA SYNOPTYCZNA: Nad … Czytaj dalej →
    Artur Surowiecki