Wróciły gorące masy powietrza, wracają również burze.

Już wczoraj do Polski zaczęła docierać gorąca, ale i niestabilna masa powietrza śródziemnomorskiego. Już wczoraj na Opolszczyźnie termometry wskazały ponad 30 stopni. Pojawiły się też pierwsze burze i superkomórki burzowe. Dzisiaj tych zjawisk jeszcze przybędzie gdyż nad zachodnie rejony naszego kraju nasunie się znad Niemiec chłodny front atmosferyczny, a z nim pojawią się warunki do powstania gwałtownych zjawisk. Dzisiaj będziemy mieć dwie strefy burzowe nad Polska.

 

Strefa zachodnia związana będzie z obecnością chłodnego frontu atmosferycznego. Obecność sporej energii chwiejności CAPE – 1200/1800 J/kg; Li -6/-9 stopni C; oraz warunków kinematycznych: DLS 10-20 m/s, SRH 0-3 km 100-150 m2/s2, LLS ok. 5-8 m/s; sprawią, że burze będą tam się organizować w większe struktury, którym towarzyszyć będzie silny deszcz 20-30 mm , grad 2-3cm oraz porywisty wiatr do 80km/h. Z biegiem wieczoru i nocy strefa burz przesuwać się będzie wgłąb kraju na wschód.

 

Polska południowa, centralna i wschodnia charakteryzować się będzie dzisiaj występowaniem termicznych zjawisk burzowych. Tutaj powstawać będą pojedyncze komórki burzowe oraz rzadziej burze wielokomórkowe. Zjawiska te powinny wygasnąć do północy, wyjątkiem może być Podkarpacie, gdzie warunki podtrzymujące konwekcję utrzymają się całą noc.

W piątek od rana konwekcja zostanie zainicjowana w pasie od Wrocławia, przez Kraków, Kielce, Rzeszów, Lublin po Białystok. Najsilniejsze zjawiska wystąpią wzdłuż Wisły na terenie zachodniej Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Powstające burze szybko grupować się będą w większe formacje. Nie wykluczamy superkomórek i burz wielokomórkowych. Więcej o jutrzejszych burzach napiszemy wieczorem.

W przypadku pojawienia się niebezpiecznych zjawisk burzowych będziemy o nich informować na bieżąco, zatem zachęcamy do częstego odwiedzania naszego portalu. 

Instagram

  • Instagram Image
  • Instagram Image

Zobacz!

Użytkownicy online

Endrju Warszawa Bielany

Jeśli chcesz wspomóc nas w pozyskaniu danych radarowych przelej dowolną kwotę na:
96 1240 4719 1111 0010 5056 1583

Odbiorca: K. Bednarz
Tytuł przelewu: Wspomagam ŁŚ

lub dokonaj płatności paypal:

RSS Prognoza Skywarn Polska

  • Uwaga na bardzo silny wiatr halny! 10 grudnia 2017
    Kończący się 2017 rok należy do wyjątkowych pod względem intensywności zjawisk atmosferycznych które występują nad naszym krajem. Dotyczy to zwłaszcza bardzo silnego, a nawet ekstremalnego wiatru. Niszcząca, rozległa wielokomórkowa burza wiatrowa z 11 sierpnia, czy też głęboki układ niskiego ciśnienia … Czytaj dalej →
    Igor Laskowski