Nawałnice nad Polską 28.06 – Relacja na żywo

Nad Polską jest obecna gorąca masa zwrotnikowego powietrza o dużym rozchwianiu termodynamicznym. CAPE osiągnie wartości do 2000J/kg, przy LI osiągającym wartość -8 stopni. Dodatkowo zaistnieją dogodne warunki kinematyczne na poziomie: DLS 15-20m/s; SRH 200m2/s2 LLS 10m/s. W związku z tym przewiduje się na obszarze niemal całego kraju pojawienie się niebezpiecznych komórek burzowych.

UWAGA: Burze mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą nieść ulewny deszcz do 40mm grad (w przypadku superkomórek burzowych) do 3cm, oraz wiatr do 100km/h

Zapraszam do relacji na żywo z dzisiejszych burz i zachęcam do udostępniania zdjęć i filmów z dzisiejszych zjawisk.

14:00

Burze uaktywniły się w województwie lubelskim. Obecnie grzmi w okolicach Zamościa, Krasnystawu, oraz Chełma. Na razie burzom towarzyszy ulewny deszczu (odbiciowość wg. radaru do 55dBZ) Konwekcja uaktywnia się również w rejonie Częstochowy, Szczekocin oraz Krakowa.

15:00

Groźna odseparowana komórka burzowa utworzyła się na północ od Lubartowa Grzmi w tej chwili m.n.  w Radzyniu Podlaskim. Burza przybiera na sile i kieruje się na Białą  Podlaską. Druga strefa burz ciągnie się od Zduńskiej Woli, przez Częstochowę, Kraków, po Brzesko. Trzecia strefa tworzy się po Czeskiej stronie Sudetów i niebawem wkroczy na teren Polski. Burze przemieszczają się w kierunki północno-wschodnim.

15:40

Słabnie komórka która przemieszcza się w kierunku Bielska Białej w tech chwili obowiązuje dla nie tylko pierwszy stopień zagrożenia. Opuściła nas też strefa burz z woj. lubelskiego.

Umacnia i rozbudowuje się strefa w centrum Polski. Silne burze utworzyły się na wschód od Turka i kierują się na Kutno. Burze podchodzą też już pod Łódź, oraz Piotrków Trybunalski. Silnie grzmi też w okolicach: Przedborza, oraz Jędrzejowa. Dotarła też do nas strefa znad Czech jednak te burze nie są na razie groźne.

16:30

Obecnie cały czas utrzymuje się strefa burz w centrum Polski. Jedna z nich niebawem dotrze nad Kielce. Burze tworzą się też w województwie opolskim. Na uwagę zasługuje też strefa znad Niemiec i Czech. Niebawem wkroczy ona do zachodniej Polski. Poniżej obecny stan radarowy.

17:45

Na tę chwilę najbardziej niebezpiecznie wygląda strefa burz w centrum Polski. Zaczyna organizować się w większe klastry. Możliwe, że w późniejszych godzinach przerodzi się w układ MCS. Druga silna komórka burzowa utworzyła się nad Świebodzicami i kieruje się na Wrocław. Coraz bliżej Polski jest też strefa burz znad Niemiec.

Obecnie drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje dla buż z centrum kraju oraz dla komórki burzowej z Świebodzic. Tym burzom może towarzyszyć porywisty wiatr do 100 km/h nawalny opad deszczu oraz grad do 3cm średnicy. Zachowajmy ostrożność.

18:30 

Nawałnica przechodzi obecnie nad Grójcem. Burzy towarzyszy porywisty wiatr do 100 km/h oraz grad – uważajmy. Burza kieruje się w stronę Piaseczna i Otwocka. Grzmi też lokalnie w pasie od Wrocławia po Warszawę. Te burze również chwilami bywają gwałtowne. Natomiast strefa z nad Niemiec wkroczyła już do Polski i kieruje się linią NNE i niebawem powinna osiągnąć Zieloną Górę.

19:50

Obecnie Silna burza multikomórkowa utworzyła się w rejonie Pieszewa i przemieszcza się w kierunku Konina. Druga silna strefa burz przechodzi nad Zieloną Górą. Cała ta strefa kieruje się na Gorzów Wkp. Silne burze przechodzą też w rejonie Wrocławia oraz Oleśnicy. Natomiast w centrum obserwujemy zjawisko training storms (ang. wędrujące burze) Czyli przechodzenie wielu burz po sobie. Z uwagi na liczebność zjawisk i częstotliwość przechodzenia mogą one generować spore sumy opadowe w centrum polski.

21:40

Silna zachodnia komórka burzowa dociera powoli do Gorzowa Wkp. i kieruje się na północ. Koleja bardzo rozległa strefa rozciąga się od Warmii, przez Mazowsze, łódzkie, Wielkopolskę, aż po Śląsk. Tworzą ją liczne układy wielokomórkowe przynoszące głównie Silny deszcz i grad. Kolejna strefa wielokomórkowa weszła od Słowacji i kieruje się na Nowy Targ . Stało się to możliwe za sprawą zaniku wiatru fenowego, który skutecznie blokował konwekcję na południu.

Przed nami niespokojna noc. Niemal w całym kraju spodziewamy się opadów i burz. Niektóre z nich wciąż mogą być gwałtowne, przynosząc silny, nawalny deszcz, porywisty wiatr oraz grad.

Instagram

  • Instagram Image
  • Instagram Image

Zobacz!

Użytkownicy online

Blizzard (Kraśnik)
Przemswor Świecie n/Wisłą
Kamil Warszawa
Sheken

Jeśli chcesz wspomóc nas w pozyskaniu danych radarowych przelej dowolną kwotę na:
96 1240 4719 1111 0010 5056 1583

Odbiorca: K. Bednarz
Tytuł przelewu: Wspomagam ŁŚ

lub dokonaj płatności paypal:

RSS Prognoza Skywarn Polska

  • Uwaga na bardzo silny wiatr halny! 10 grudnia 2017
    Kończący się 2017 rok należy do wyjątkowych pod względem intensywności zjawisk atmosferycznych które występują nad naszym krajem. Dotyczy to zwłaszcza bardzo silnego, a nawet ekstremalnego wiatru. Niszcząca, rozległa wielokomórkowa burza wiatrowa z 11 sierpnia, czy też głęboki układ niskiego ciśnienia … Czytaj dalej →
    Igor Laskowski