Burze 01.08 – Relacja na żywo

22:10

Silna burza weszła do Polski od zachodu, aktualnie chmury wy23piętrzone na 16 km w okolicy Zielonej góry generują silne opady gradu.

 

Burze generują nie tylko grad. Kolejny rekord absolutny odwiedzin zanotowała nasza aplikacja radarowa (ponad 300 unikalnych osób w ciągu jednej chwili)

Grzegorz Zawiślak, członek Polskich Łowców Burz kilkadziesiąt minut temu poinformował na swoim fanpage’u że wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi prognozami i występują dogodne warunki do powstania groźnych burz.

+++ “ZAŁADOWANY KARABIN” W MOCNO ROZGRZANEJ, NIESTABILNEJ MASIE POWIETRZA POCHODZENIA ZWROTNIKOWEGO. ROZPOCZYNA SIĘ INICJACJA PIERWSZYCH BURZ +++

Obserwacja wieczornych danych ze stacji naziemnych oraz z sondaży aerologicznych ukazuje występowanie istotnie podwyższonej niestabilności powietrza na sporym obszarze kraju. Oficjalne dane z rzeczywistym stanem atmosfery możemy odczytać chociażby na stacji #Lindenberg w Niemczech, gdzie o jakości “załadowanego karabinu” świadczy fakt notowanej energii MLCAPE 0-500 m na poziomie aż 2073 J/kg.

http://wstaw.org/m/2017/08/01/sondaz.gif

Jeszcze większe wartości osiąga energia CAPE dla parceli powietrza liczonej z powierzchni gruntu (SBCAPE), wynosząc blisko 2400 J/kg! Tak znaczna niestabilność troposfery pokrywa się z istotnie nasilonym strumieniem powietrza; prędkość średnia wiatru w warstwie troposferycznej 0-6 km wynosi niemal 16 m/s, zaś pionowy uskok prędkościowy (Shear 0-6 km) nawet 25 m/s (!), z czego 16,5 m/s notowane jest dla wysokości 0-3 km. Widzimy więc, że akumulacja energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w najbardziej zagrożonych obszarach rzeczywiście występuje i w najbliższym czasie, wraz z coraz silniejszym oddziaływaniem osi zatoki niżowej oraz nasuwającego się chłodnego frontu atmosferycznego, powinna objawić się rozwojem oczekiwanych burz; pierwsze z nich (od razu o znacznej aktywności!) od pewnego czasu obserwowane są miejscami w zachodniej części Polski.

22:43

W tej chwili najbardziej zagrożonym burzami miejscem jest ziemia w okolicach Nowego Tomyśla. Ulewnie pada tam niemal od godziny, dodatkowo przechodziły opady silnego gradu. Być może będzie to epicentrum burzowe tej nocy, gdyż kolejne klastry zmierzają w tamtym kierunku.

22:59

Komórki powstają jak grzyby po deszczu, kolejna właśnie wystrzeliła na północ od Nakład nad Notecią, jeśli trend się podtrzyma to burze wejdą głębiej nad woj. kujawsko pomorskie.

23:35

Bez wątpienia mamy już do czynienia z większym układem mezoskalowym. Na zdjęciach satelitarnych można dostrzec jak chmury burzowe rozlały się na boki po tropopauzie. Widoczne jest to również na radarze gdzie rdzeń został otoczony obszarem o mniejszej odbiciowości.

23:38

Burza najprawdopodobniej zahaczy o Poznań. Mieszkańców ostrzegamy przed bardzo silnym wiatrem do 100km/h  i możliwością opadów sporego gradu.

 

23:43

Kolejne nawałnice wkraczają właśnie z Niemiec. Burza z gradem szaleje w okolicach Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa

00:47

Burza zahaczyła o Gdańsk, silne gradobicie przeszło również przez Starogard Gdański, kolejnymi zagrożonymi miastami są: Solec Kujawski, Bydgoszcz, Tczew, Malbork a w dalszej kolejności również Elbląg

00:49

Kolejna burza przeszła również przez Zieloną Górę, tutaj wyraźnie widać formującą się linię szelfową.

00:55

Burza formująca się nad woj. dolnośląskim i lubuskim przybiera kształt bow echo, skutki takiej burzy mogą być bardzo poważne.

Instagram

  • Instagram Image
  • Instagram Image

Zobacz!

Użytkownicy online

Endrju Warszawa Bielany
Blizzard (Kraśnik)

Jeśli chcesz wspomóc nas w pozyskaniu danych radarowych przelej dowolną kwotę na:
96 1240 4719 1111 0010 5056 1583

Odbiorca: K. Bednarz
Tytuł przelewu: Wspomagam ŁŚ

lub dokonaj płatności paypal:

RSS Prognoza Skywarn Polska

  • Uwaga na bardzo silny wiatr halny! 10 grudnia 2017
    Kończący się 2017 rok należy do wyjątkowych pod względem intensywności zjawisk atmosferycznych które występują nad naszym krajem. Dotyczy to zwłaszcza bardzo silnego, a nawet ekstremalnego wiatru. Niszcząca, rozległa wielokomórkowa burza wiatrowa z 11 sierpnia, czy też głęboki układ niskiego ciśnienia … Czytaj dalej →
    Igor Laskowski