Bardzo złe prognozy dla Irlandii. Niż Eunice z wielką siłą wejdzie nad ląd, również niebezpiecznie w Polsce – wpis specjalny – aktualizacja 17.02 15:00!

Pewnie zastanawiacie dlaczego pojawił się wpis dzień po dniu. Otóż przeglądając modele numeryczne dzisiejszego dnia natknąłem się na coś wyglądającego bardzo poważnie w kontekście pogody w Wielkiej Brytanii. Niebawem nad Atlantykiem miałby powstać stosunkowo niewielki wtórny ośrodek niżowy, ale o ogromnym zagęszczeniu izobar co sugeruje powstanie bardzo dużej siły wiatru. Od razu postanowiłem zweryfikować te dane. Niestety moje przypuszczenia potwierdziły się. Choć nie wiadomo czy taki wiatr wejdzie nad ląd, to modele sugerują wiatr stały o prędkości około 100-110 km/h.

Przypominam że w skali Saffira-Simpsona huragan pierwszej kategorii definiuje wiatr stały o prędkości 119–153km/h, tak więc mówimy tutaj o sytuacji dość poważnej. Porywy wiatru w prognozowanym cyklonie mogą już lokalnie powodować spore zniszczenia, jeżeli więc mieszkacie w UK polecam śledzić prognozy i trzymać rękę na pulsie. Nasz wietrzyk za kilka dni będzie niczym w porównaniu z siłą jaka być może uderzy nieco później w Wielką Brytanię. Oczywiście mamy jeszcze 3 dni więc mam nadzieje że prognoza się poprawi.

 

Aktualizacja 15.02 21:30

Obserwując stan prognoz nie mogę powiedzieć że mamy poprawę, wręcz przeciwnie. Po korekcie wydaje się że cyklon nad morzem zaraz przed uderzeniem w UK może osiągnąć niemal siłę huraganu 1 kategorii tj. przekroczyć 33m/s co oznacza wiatr stały o prędkości około 119 km/h. Natomiast porywy wiatru według niektórych modeli mogłyby osiągać  nawet ponad 180 km/h, sytuacja jest niezwykle poważna. Jedyną dobrą wiadomością jest to że nad lądem wiatr powinien nieznacznie osłabnąć, natomiast gorszą że omawiany niż zwiększył swoją żywotność, a jego trasa została nieco skorygowana. Obecnie modele sugerują, że bardzo silny wiatr może dotrzeć również do północno zachodniej Polski, ale tutaj należy się jeszcze wstrzymać z dokładnymi prognozami.

 

Aktualizacja 17.02 15:00

Niestety po chwilowej poprawie prognoz dzisiejsze aktualizacje znacznie pogorszyły możliwy scenariusz. Prawdopodobnie wichura uderzy z siłą niemal huraganu pierwszej kategorii w hrabstwo Kerry oraz Kork w Irlandii. Prognozuje się że porywy wiatru mogą przekraczać tam 180 – 190km/h. Nieco później niebezpiecznie zrobi się w Anglii i Walii, szczególnie w hrabstwach Cornwell i Devon oraz w Walii (Pembrokeshire). Orkan prawdopodobnie do Polski dotrze w dniu 19.02, również i w Polsce należy się spodziewać pogody nieprzewidywalnej, być może powtórki z dnia dzisiejszego. Kto nie musi niech zdecydowanie nie wyrusza w teren.