Wilgotny tydzień – nadchodzi dobry okres dla grzybiarzy.

Miłośnicy leśnych wędrówek mieszkający we wschodniej i centralnej części kraju będą mogli odetchnąć z ulgą. W następnych dniach sporo popada, tym samym pogarszające się stopniowo warunki dla występowania grzybów w lasach powinny ulec znacznej poprawie. Zatoka obniżonego geopotencjału która przybliżyła się do Europy posłała spore porcje chłodu na południe Europy stąd ponownie nad Doliną  Padu powstał wtórny dolny ośrodek niskiego ciśnienia. Niż ten podobnie jak miesiąc temu przed pamiętnymi nawałnicami, przeciska się nad Polskę przez Alpy przynosząc dużą porcję wilgoci i ciągłych opadów deszczu. Dzisiaj w nocy i jutro umiarkowanych i silnych opadów deszczu spodziewamy się głównie w pasie od Małopolski przez woj. świętokrzyskie, na wschód od Łodzi, przez Mazowsze aż po Suwałki. Strefa ta słabnąc bardzo powoli przesuwać będzie się na wschód. Wygląda więc na to że popada wszędzie tam gdzie do tej pory wysyp trwał w najlepsze, ale był zagrożony przez wysychającą glebę. Dodatkowo spodziewamy się dość ciepłych nocy, tym samym temperatura nie będzie stanowić zagrożenia dla grzybni.

Tak sytuację komentuje natomiast synoptyk portalu grzyby.pl:

Rok, od wiosny licząc, był dość obfitujący w opady. Miejscami – Pomorze Zachodnie i Środkowe, był mokry a nawet bardzo mokry. To zaowocowało, na tamtych terenach, obfitymi letnimi wysypami grzybów. Sierpień w północno-zachodniej Polsce był niezwykle udany. Dla kontrastu, Pogórze Karpackie – zwykle obfitujące w opady i cieszące się niemal co roku, w środku lata, wysypem grzybów, musiało tym razem czekać do początku września.

To co się teraz dzieje w prawie całym kraju – a dzieje się dobrze lub bardzo dobrze – jest rozwinięciem letniego wysypu grzybów w miejscach gdzie do tej pory go nie było. Letnie wysypy obfitują zwykle w prawdziwki, grzyby bardziej ciepłolubne od podgrzybka brunatnego. Obecnie słabo jest tylko w pasie od Opolszczyzny, przez wschodni Dolny Śląsk i wschodnią Wielkopolskę oraz na Lubelszczyźnie i we wschodnim Podkarpaciu.

Długoterminowe prognozy pogody są bardzo optymistyczne. Do już obecnego nawodnienia dojdą kolejne opady, przymrozki są jeszcze za górami i lasami. Sytuacja będzie się polepszać. Najprawdopodobniej w tym roku płynnie przejdziemy z późnoletniego wysypu grzybów w jesienny.

Gdzie? Kiedy? Dokładnie – jak? To możemy obserwować na bieżąco na mapie z doniesień, na mapie potencjału grzybowego (będzie się przynajmniej do ostatniej dekady września polepszało na terenie całego kraju) oraz w tekstach i na fotografiach w doniesieniach z grzybobrań.

Impreza już się kręci a będzie jeszcze milej!

Najprawdodpodobniej więc jeśli chodzi o występowanie grzybów, ten sezon powinien być jednym z najlepszych w ciągu ostatnich kilku lat.

Na naszym blogu pojawiają się natomiast już pytania o nadchodzącą zimę, jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie. Jeśli mielibyśmy posiłkować się tylko modelami długoterminowymi to te przemawiają za kolejną zimą z temperaturą lekko powyżej normy (w ostatnich dniach jeszcze się ociepliły), natomiast sinusoidy cyklów aktywności słonecznej i NAO Hurella przemawiają za możliwością pojawiania się częstszych blokad cyrkulacji strefowej. Czas zweryfikuje w którym kierunku zmierzamy.

Poniżej anomalia opadów dla najbliższego tygodnia, oraz aktualny stan występowania grzybów w Polsce.