5 najbardziej ekstremalnych sum opadów śniegu w historii USA

Zachodnie Stany Zjednoczone to jedno z najbardziej zaśnieżonych miejsc na świecie. Region ten jest królem jeśli chodzi o najbardziej niesamowite sumy opadów śniegu. Mnóstwo górzystego terenu oraz duży wpływ na pogodę wilgotnych układów niskiego ciśnienia generowanych przez Pacyfik przeradzających się często w bardzo zorganizowane systemy burzowe prowadzi do gigantycznych śnieżyc. Zjawisko snowsquall które w Polsce występuje najczęściej na przełomie lutego i marca w formie często nawet niewykrywalnej przez radary i bardzo trudnej do prognozowania na terenie Zachodnich Stanów Zjednoczonych przybiera formę frontalną sprowadzającą szkwały podobne do tych które nawiedzają Polskę podczas letnich burz. Układy te łączą się w formy zorganizowane podobne do MCS niosąc ogromne ilości śniegu. Często burze śnieżne z piorunami dodatkowo zasilane są parą wodną z rozlewisk wodnych. Tzw. “lake-effect” powoduje że po przejściu głównego frontu jeszcze przez wiele godzin w jednym miejscu powstają nowe komórki konwekcyjne zasypując pasmowo teren. W Polsce lake-effect występuje głównie na Pomorzu. Bardzo często zdarza się że konwekcja utrzymuje się tam przez wiele godzin i np. w Koszalinie w ciągu kliku takich dni pokrywa śnieżna wzrasta o 20-30cm. Jednak jest to nic w porównaniu z tym co dzieje się na zachodzie USA. Poznajmy najbardziej ekstremalne sumy opadów śniegu w USA.

1. Mount Baker w stanie Waszyngton (Mount Baker Ski Area)

Jest to absolutny rekordzista jeśli chodzi o sumę opadu śniegu w ciągu całego sezonu. Od 1 lipca 1998 roku do 30 czerwca 1999 roku spadło prawie 29 metrów śniegu. Jest to równe wysokości 10 bramek piłkarskich ułożonych jedna na drugiej.

2. Tamarack , Kalifornia w górach Sierra Nevada

Rekord Stanów Zjednoczonych w zmierzonym na raz śniegu padł własnie tutaj. Maksymalna głębokość śniegu wyniosła  451 cali, 37,5 stóp, czyli około 11,43 metra. Taką ilość zanotowano w dniu 11 marca 1911 roku. W tym samym miejscu również zanotowano największą miesięczną sumę opadu śniegu. W styczniu 1911 roku spadło 990,6 cm śniegu. Taka pokrywa sięga do balkonu na czwartym piętrze. Lokalizacja Tamarack w górach Sierra Nevada w pobliżu granicy Kalifornii i Nevady jest idealnym miejscem do przechwytywania dużej ilości wilgoci generowanej przez Ocean Spokojny.

3. Silver Lake, w stanie Kolorado
Absolutny rekord sumy opadu w ciągu 24 godzin padł w Silver Lake w dniu 14-15 kwietnia 1921 roku. Wówczas na ziemię spadło w ciągu doby 192 cm śniegu. Wiatr wiał z prędkością 90 km/h a zaspy osiągały 15 metrów wysokości.

4. Montague , NY
Rekord sumy opadu śniegu w ciągu doby w większym mieście należy do Nowego Jorku i Wynosi 77 cm. Taką ilość zanotowała stacja Montague w 1997 roku. W takim wielkim mieście to ogromny kataklizm.

5. Old Mount Shasta Bowl Ski w północnej Kalifornii
To miejsce posiada rekord sumy opadu z jednego systemu burzowego. Łącznie 15,75 stóp (189 cm) śniegu zmierzono od 13-19 lutego 1959 roku.