Jaka będzie zima 2014 – przegląd

Co na temat zimy piszą inne serwisy pogodowe?

Jutro zaczyna się kalendarzowa jesień, a my już zastanawiamy się jaka będzie zima. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy wam specjalny przegląd internetowych portali i blogów w celu zestawienia niektórych hipotez i prognoz na nadchodzącą zimę. Nie będzie to jednak kolejna prognoza, a jedynie przegląd tego co  piszą inni na temat zimy 2014.

Na pierwszy ogień pójdzie najbardziej popularny serwis pogodowy w Polsce czyli twojapogoda.pl. i ich odważny tytuł “Za 3 miesiące zacznie się zima stulecia?”
Przedstawiają oni tezę dwóch grup meteorologów czyli rosyjskich i amerykańskich naukowców. Przy czym tezy te są jak zawsze bardzo skrajnie różne. Amerykanie wieszczą że zima ma być bardzo ciepła i mokra zwłaszcza grudzień. Pogoda według nich będzie bardzo dynamiczna, a doświadczać tego będziemy dzięki wspaniałemu basenowi o nazwie Atlantyk który wpychać będzie do Europy kolejne niże z wysokim stopniem zagęszczenia izobar. Będzie więc ciepło i wietrznie.
Rosjanie mają zupełnie inną teorię która to głosi że zima będzie jedną z najostrzejszych zim w historii. Rosyjska Akademia Nauk już w zeszłym roku wieściła srogą zimę i w sumie nie pomyliła się znacząco bowiem ubiegła zima była nie tylko zimna ale też bardzo długa o czym przekonaliśmy się w kwietniu, wypatrując nadejścia wiosny. Czy zima 2014 będzie więc zimą stulecia? Przekonamy się za klika miesięcy.

Kolejny artykuł na temat jesieni i początku zimy znaleźć można na WP
Tytuł “Jaka będzie jesień? Prognozy Amerykanów” powołuje się również na amerykańskich i rosyjskich meteorologów. Potwierdzają się tezy o ciepłej jesieni i początku zimy z tym że o zimie niewiele tutaj można przeczytać. Autor podkreśla jedynie że zima może okazać się normalną polską zimą bez tęgich mrozów ani też znaczącego ciepła. Jednym słowem wszystko w normie.

Serwis wp.pl napisał też inny artykuł “Czeka nas zima stulecia? Rosjanie nie mają wątpliwości” który jest niemal kalką wpisu z twojapogoda.pl, a więc dwie skrajne teorie Amerykanów i Rosjanów.
Tutaj autorzy wyraźnie podkreślają że mróz który przewidują Rosjanie będzie rezulatem suchej, wyżowej i pogodnej zimy. Dla łowców śnieżyc oznacza to więc nudę.

A jaka będzie zima 2014 według blogerów?

Blog pogodawpolsce.bloog.pl nie pozostawia złudzeń. Zima będzie mroźna i śnieżna, podobna do ubiegłych. Autor opiera się na obserwacji przyrody, a swoje teorie wysuwa na podstawie obserwacji drzew: orzecha i akacji które zwiastują zimę podobną do ubiegłorocznej, a więc długą i zimną. Według niego śnieg na nizinach przekraczający 30 cm oraz mróz do -30 stopni będzie na porządku dziennym, a niże z południa kontynentu będą nękać nas niemal cały czas. Bloger podkreśla jednak że jeden z miesięcy okaże się cieplejszy od pozostałych (czyżby grudzień?).

Kolejnym blogiem pogodowym na którym pojawiło się bardzo wiele informacji na temat nadchodzącej zimy jest blog M.Rabczewskiej której prawdziwego imienia i nazwiska zapewne nigdy nie poznamy.
Jeden z jej wpisów “Pszczelarz: to będzie niezwykle ciepła zima?” również oparty jest na obserwacji przyrody, z tym że autorka opiera się o list nadesłany od pszczelarza który stwierdził że pszczoły nie przygotowują się do zimy, co może zwiastować wyjątkowo ciepłą zimę. Zapowiada się jednak zimny listopad tak jak miało to miejsce w ostatnich latach. We wcześniejszych wpisach m.in. w “Prognoza pogody na lato, jesień i zimę 2013/2014” autorka pisała o zimnym końcu roku z temperaturą poniżej -20 stopni. W kolejnym wpisie z końca lipca autorka pisze o bardo ciepłej pierwszej połowie zimy powołując się na Rosyjski Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny. Podobno zmiana cyrkulacji ma nastąpić dopiero w lutym. Ciepłe niże atlantyckie wycofają się na rzecz mroźnej, suchej i wyżowej pogody. Jeszcze inny wpis z 10 września neguje poprzednie wzmianki. W artykule “Najbliższe półrocze pełne kataklizmów” autorka obraca prognozę o 180 stopni. Według niej listopad i grudzień mają być wyjątkowo zimne i śnieżne.

Jak widać ciężkie jest, a wręcz niewykonalne prognozowanie pogody na tak długi okres czasu, a  straszenie ostrymi zimami czy katastrofalnymi huraganami to nic innego jak czysty marketing. Najlepiej sprzedają się mrożące krew w żyłach hasła typu “zima stulecia” lub “wielka katastrofa”. Od dawien dawna media straszą nas zimami stulecia czy tysiąclecia. Sprawdzalność takich prognoz jest zerowa, a skrajnie różne prognozy wykwalifikowanych jednostek mogą tylko tą sprawdzalność potwierdzić. A media? Media to tylko nośnik który przekazuje lekko zabarwione wiadomości.

Jaka więc będzie zima 2014? Zachęcam do uczestniczenia w wątku “Jaka będzie zima 2014” na stronie https://lowcysniezyc.pl/zima2014/jaka-bedzie-zima-2014/. Im bliżej zimy tym więcej będziemy o niej wiedzieć i pisać.