Jaka będzie zima 2017/18 – prognoza na nowy sezon

Już za dwa tygodnie rozpoczniemy nowy sezon, dlatego tradycyjnie przed jego rozpoczęciem robimy krótką analizę.

Trendy sezonowe:

Jeśli chodzi o trendy sezonowe, to tutaj nie ma nic nowego. W zasadzie wszystkie modele wskazują na zimę z temperaturą powyżej normy wieloletniej, przy czym nie są to już tak duże anomalie jak przed dwoma miesiącami – kiedy CFSv2 wieścił 6 stopniową anomalię na plus w Polsce wschodniej.

Z punktu widzenia narciarzy najlepiej wygląda grudzień. W zasadzie wszystkie modele prognozują dla tego miesiąca najniższą temperaturę spośród wszystkich miesięcy zimowych (około 1-2 stopnie powyżej normy), należy zaznaczyć że nie jest to anomalia która wyklucza możliwość wystąpienia zimowych warunków pogodowych, a jeśli dodamy do tego opady powyżej normy wieloletniej możemy po cichu liczyć że w grudniu naturalny śnieg na stokach się pojawi. Poniżej prognozy:

 

 

 

 

 

 

Kolejne miesiące nie przynoszą znaczącego załamania trendu, większość modeli prognozuje temperaturę powyżej normy wieloletniej, a na najcieplejszy wygląda styczeń,  dla tego miesiąca cfsv2 prognozuje temperaturę od 2 do 4 stopni powyżej normy, przy czym najcieplej według CFS ma być na północnym wschodzie kraju.

 

Styczeń:

 

 

 

 

Luty:

 

 

 

 

Trendy globalne

Trend NAO Hurrella zmierza w kierunku minimum i sądzę że dno osiągnie w przyszłym sezonie, natomiast spadek średniej rocznej temperatury najprawdopodobniej nastąpi w latach następnych w początkowej fazie wzrostowej trendu, czyli na przełomie dekad prawdopodobnie po 2019 roku. Cykl NAO Hurella regulowany 11 letnim cyklem słonecznym jest na tyle przewidywalny, że można gołym okiem sprawdzić które lata przynoszą niższą temperaturę. Poniżej przedstawiam dwa wykresy – pierwszy to wykres temperatury (dla Warszawy) w 11 letnich cyklach, natomiast drugi przedstawia cykl NAO Hurella z Solar Activity, a dokładnie intensyfikację poszczególnych faz Indeksu NAO w zestawieniu z aktywnością słoneczną lub bez (na samym dole jest aktywność słoneczna, żółta linia to NAO z wpływem tej aktywności, a niebieska bez wpływu czyli w swoich pierwotnych cyklach). Zestawiając oba wykresy można zauważyć że spadki temperatury w Warszawie następują dokładnie w okolicach minimum NAO & Solar activity – tak więc jego wpływ na temperaturę jest raczej bezdyskusyjny. Należy przy tym jednak zaznaczyć że ostatnie 40 lat (czerwona ramka) to były lata najcieplejsze w historii obserwacji instrumentalnych w Polsce, natomiast globalny wzrost temperatury uzyskuje wartość 0,7°C/100 lat (gruba linia trendu na pierwszym wykresie)

Drugi ważny dla nas trend taki jak AMO (Atlantic multidecadal oscillation) wciąż pozostaje w fazie dodatniej i pozostanie w niej przynajmniej do roku 2025 – tak więc SST Atlantyku nadal będzie sprzyjać tworzeniu się głębokich cyklonów.

 

Źródła:

www.tropicaltidbits.com

http://effis.jrc.ec.europa.eu

http://klimada.mos.gov.pl

GEOMAR – Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel