Atlantycka “lokomotywa” nabiera rozpędu. Czas na większy dynamizm pogodowy.

Przez ostatnie tygodnie przyzwyczailiśmy się do stagnacji pogodowej nad Starym Kontynentem. Przez blisko trzy tygodnie panował jednostajny układ ciśnienia, który przyniósł nam pogodową nudę, ale też i przepiękną złotą polską jesień. Po gigantycznym wyżu Rosyjskim nie ma już śladu, jedynie nad Morzem Śródziemnym zalega, szybko słabnący, układ wysokiego ciśnienia. Ciekawiej sytuacja maluje się nad Atlantykiem. Wysoka, sięgająca prawie dwóch punktów, Oscylacja Północnoatlantycka, generuje coraz głębsze ośrodki niżowe, które teraz mają otwartą drogę nad Europą. Cyrkulacja strefowa utrzyma się aż do końca “wiarygodnych odsłon modeli” czyli mniej więcej tygodnia. 
Taki typ pogody na pewno nie pozwoli nam się nudzić. Raz za razem przechodzić będą bowiem fronty atmosferyczne które przyniosą deszcz i silniejszy wiatr. Pierwsze załamanie pogody nadejdzie już w weekend. W nocy z piątku na sobotę przez nasz kraj będzie przechodził chłodny front atmosferyczny, który przyniesie solidną porcję opadów oraz silniejszy wiatr. W sobotę po przejściu frontu nastąpi podwyższenie pionowego gradientu temperatury co zaowocuje podwyższeniem energii chwiejności termodynamicznej. Należy się więc spodziewać przelotnych, lecz intensywnych opadów deszczu, przeplatanych chwilami ze słońcem. Nad morzem może nawet zagrzmieć tam też może wystąpić tzw. efekt jeziora. W górach możliwe opady śniegu. W niedzielę więcej chmur, a to za sprawą ciepłego frontu który nasunie się od zachodu. Tam też mocniej popada, nawet do 20l/m2. Temperatura również spadnie i nigdzie nie przekroczy 10 stopni. 
W nowym tygodniu bez większych zmian, jeśli nie uwzględniać zmieniających się frontów nad naszym krajem. Temperatura kształtować się będzie na poziomie 10 stopni. Raz będzie cieplej, raz chłodniej. Z pewnością pojawią się komentarze z pytaniem “Co z akcentem zimowym po 25.11?”. Otóż modele jeszcze nie ustaliły zgodnej wersji wydarzeń, więc ciężko jest mi coś więcej powiedzieć. Bardziej szczegółowa odpowiedź na to pytanie ukaże się w drugiej połowie przyszłego tygodnia.