Bardzo wietrzny poniedziałek

Głęboki niż który powstał niedawno nad Atlantykiem wbije się jutro w Skandynawię z ogromną siłą. Ośrodek jest bardzo rozległy co można zauważyć na wielu mapach prognostycznych. W centrum niżu ciśnienie spadnie dzisiaj do bardzo niskiej wartości 965hPa. Jednocześnie prędkość z jaką niż się przemieszcza oraz obecność w południowej części kontynentu wyżów które jeszcze do niedawna sprowadzały do Polski suche i ciepłe powietrze sprawi iż na styku tych ośrodków powstanie duży gradient ciśnienia czego skutkiem będzie bardzo silny wiatr osiągający w porywach na wybrzeżu 90 km/h powodujący sztorm na Bałtyku. Mocniej powieje również w centrum i na zachodzie. Jednocześnie niż przeciągnie przez Polskę zachodnią i północną kolejny chłodny front atmosferyczny, który rozciągał się będzie aż po południową Hiszpanię.

Ta imponująco długa strefa będzie sprowadzać chmury i opady do Polski północnej i zachodniej. W pozostałych regionach będzie raczej pogodnie i bez opadów ale również i w tych regionach może silniej zawiać. Po zachodniej stronie ośrodka niżowego płynąć będzie nad Półwysep Iberyjski chłodniejsze arktyczne powietrze, jednak będzie ono skutecznie transformowane w powietrze polarnomorskie. Spływ chłodniejszego powietrza spowoduje iż kolejny niż uformuje się we wtorek w basenie Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie w sprowadzi on do Polski południowej kolejną strefę opadów w okolicach środy.

Abstrakcyjnie pisząc wszystko wskazuje na to że na zimę prawdopodobnie poczekamy aż do zimy. Arktyczne powietrze wycofało się daleko na północ. Nawet w Skandynawii w najbliższych dniach będzie ciepło jak na koniec października.