Blokada cyrkulacji zachodniej – będzie ciepło

Układ wyżowy rozciągający się niemal nad całą Południową Europą  aż po Rosję uległ rozerwaniu. W kolejnych dniach umiarkowana cyrkulacja zachodnia zostanie zablokowana.  Odcięty niż znajdujący się po zachodniej granicy naszego kraju powędruje daleko na północ, a nad zachodnią część Atlantyku spłynie chłodne powietrze w którym utworzy się skuteczny wyżowy bloker. Jednocześnie w omawianej zatoce niżowej w rejonie Danii powstanie niż wtórny który powędruje nad południowe Niemcy. Układy te będą w najbliższych dniach kształtować pogodę w Polsce.

Zgodnie z cyklonalnym ruchem powietrza niż wepchnie do Polski powietrze ciepłe pochodzące z południa Europy, a później z południowego wschodu. Wszystko więc wskazuje na to że pogoda w najbliższych dniach będzie bardziej przypominała późne lato niż jesień.
Jednak w ciepłym powietrzu utworzą się w kolejnych dniach dwa płytkie ośrodki niżowe nad Niemcami i Czechami. Zarówno wtórny ośrodek niżowy powstający nad Danią jak i oba późniejsze płytkie ośrodki wpływać będą na pogodę nad zachodnimi i południowo-zachodnimi dzielnicami naszego kraju gdzie przynieść mogą opady deszczu i w późniejszych dniach lokalne burze. Nad pozostałą częścią kraju ciepło i stosunkowo pogodnie ale miejscami może słabo popadać.
Przede wszystkim noce będą cieplejsze. Temperatura nocami oscylować będzie między 5 a 10 kreską a w dzień dojdzie do 15. Jednym słowem przyjemna październikowa pogoda.

Taka aura powinna utrzymać się przynajmniej do końca tygodnia. Weekend powinien być więc jeszcze udany, zwłaszcza na wschodzie kraju, a ciepłe powietrze spowoduje że w miejscach gdzie nie było jeszcze w tym roku wysypu grzybów będzie grzybowe zatrzęsienie.