Burze 21.07 – Relacja na żywo

 

Utworzyły się już pierwsze burze na terenie małopolski i świętokrzyskiego . Z każdą godziną zjawisk będzie przybywać i będą przybierać na sile. Dzisiaj mamy dość dobre warunki do rozwoju i organizacji burz. Istnieją one zwłaszcza we schodniej Polsce, od południowego Podlasia przez wschodnie i południowe Mazowszu, Lubelszczyznę, Podkarpacie po wschodnią Małopolskę. Na tym obszarze wysoka energia chwiejności CAPE dochodząca do 1500 J/kg pokryje się z warunkami kinematycznymi: DLS 10-20 m/s, SRH 100-200 m2/s2, LLS ok. 5 m/s. daje nam to warunki do szybkiego organizowania się burz w struktury mezoskalowe i multikomórkowe, a także daje to ryzyko powstania kilku superkomórek burzowych.

Zapraszam do relacji na żywo prowadzonej na stronie jak i przez naszych użytkowników w komentarzach. Zachęcamy was do publikowanie zdjęć map i komentarzy na temat dzisiejszych zjawisk.

 

14:00

Kolorem czerwonym zaznaczyłem liniową strefę burz która utworzyła się na czele chłodnego frontu atmosferycznego(kolor zielony) Te burze będą najgwałtowniejsze i przynosić będą nawalny deszcz do 40mm grad do 3cm i silny wiatr do 90 km/h mogący czynić straty materialne. Na górze mapki widzimy pojedynczą burzę w okolicach Gniezna. Na tym obszarze, po przejściu frontu również mogą tworzyć się pojedyncze burze jednak z uwagi na brak warunków kinematycznych będą słabe i niezorganizowane.

16:30

Przepraszam za przerwę ale z uwagi na silną burzę musiałem rozłączyć internet. Wracamy do sytuacji 

Na południowym wschodzie rozwinęło się kilka struktur liniowych które niedługo utworzą układ MCS. Najsilniejsza część układu burzowego kieruje się teraz na Lubelszczyznę. Wiatr osiąga tam prędkość do 90 km/h. Mam informację że duży grad spadł w okolicach Mielca gdyby ktoś miał materiały prosimy o udostępnienie w komentarzach. Druga strefa burz pojawiła się w Wielkopolsce, lecz ona niestanowi większego zagrożenia.