Deszcz, wiatr, chłód – Jak długo potrwa taka pogoda?

Tak długo wyczekiwany deszcz przyniósł nam układ niskiego ciśnienia, który obecnie znajduje się nad Rosją. W tym tygodniu  dojdzie do przebudowy pola barycznego nad Europą. Niż który przyniósł nam iście jesienne słoty będzie odsuwał się dalej nad Rosję. My dostaniemy się pod wpływ wyżów.

Do środy kontynuacja dobrze znanej nam pogody. Czyli przelotny deszcz, który tym razem częściej nawiedzać będzie północny wschód i wschód Polski. Wiatr już słabszy choć nadal chwilami może o sobie przypominać. Temperatura w tych dniach osiągać będzie – podczas opadów 10 – 12 stopni poza opadami 16 na wschodzie do 18 na zachodzie. Od czwartku zacznie się wspomniana już wcześniej przebudowa pola barycznego nad Europą. Nad półwyspem skandynawskim rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia. W związku z tym opadów zdecydowanie mniej a wyż zaciągnie do nas dużo suchsze powietrze kontynentalne ze wschodu.  W ciągu dnia około 22 stopni, noce chłodniejsze nawet poniżej 10 stopni. Trochę deszczu może pojawić się w niedzielę na południowym wschodzie, ale nie jest to jeszcze nic pewnego. 

Ostatnie deszcze poprawiły trochę sytuację pożarową w lasach, jednak sytuacja hydrologiczna pozostaje trudna. Miejmy nadzieję że kolejne tygodnie jesieni i zimy przyniosą sporą dawkę opadów powyżej normy miesięcznej, aby przed latem przyszłego roku sytuacja hydrologiczna wróciła do normy.