Dzisiaj i jutro bardzo niebezpiecznie

Dzisiejszy dzień być może będzie najcieplejszym dniem tego roku zwłaszcza w centrum i na południu kraju gdzie temperatura może zbliżyć się do 38 kreski. Stanie się tak za sprawą zmiany kierunku przepływu powietrza na południowy. Sprzyjać to będzie napływowi gorącego powietrza zwrotnikowego. Upalne powietrze pokonuje drogę kliku tysięcy kilometrów przez Bałkany, Węgry i Słowację. Jednak w najbliżych godzinach nastąpi kres upałów. Na zachodzie Polski dojdzie dzisiaj do sporej zmiany gdzie  zaznaczy się zimny front atmosferyczny, a temperatura obniży się i spadnie poniżej 30 stopni. Front będzie przemieszczał się na wschód ciągnąc za sobą chłodne polarnomorskie powietrze na które niektórzy wyczekiwali już z utęsknieniem.

Może wydać się to dziwne ale w najbliższych godzinach pogodą w Polsce będzie sterował wyż Azorski który rozbudowując się na Wschód wepchnie do kraju powietrze polarnomorskie pochodzące z zatoki niżowej usytuowanej w jego przedniej części. Duży kontrast termiczny spowoduje że powstaną bardzo dobre warunki do formowania się komórek burzowych łączących się w zorganizowane formy na podobieństwo cyklonu. Popularny ostatnio MCS czyli Mesoscale Convective System pojawić się może dzisiaj w dzielnicach północno-zachodnich. Już teraz grzmi w okolicach Niziny Szczecińskiej i Koszalina, a w późniejszych godzinach burze dojdą do linii Wisły gdzie w godzinach popołudniowych mogą być bardzo gwałtowne. Istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej lub szkwału dlatego lepiej nie bagatelizować niebezpieczeństwa.

Jutro burze przybiorą na sile. Szczególnie gwałtowne mogą być na południu i wschodzie kraju gdzie ostatnio było najspokojniej.  Pojawią się ulewy, grad i bardzo silny wiatr do 20 metrów na sekundę. MCS może pojawić się na Śląsku i w Małopolsce gdzie zaznaczy się największy gradient temperatury. Na tych obszarach intensywność zjawisk burzowych może przybrać spory wymiar. Tak jak wspomniałem po przejściu frontu nad Polskę spłynie chłodne polarnomorskie powietrze. W sobotę upał może się pojawić jedynie na wschodzie kraju jednak temperatura tylko nieznacznie przekroczy 30 stopni.

W związku z dużym zagrożeniem gwałtownymi burzami na terenie Polski w najbliższych godzinach zalecamy śledzenie radarów i ostrzeżeń. Szczególnie przydatne mogą być ostrzeżenia SkyPredict Polskich Łowców Burz zmieniające się w czasie rzeczywistym. Można je znaleźć na stronie http://lowcyburz.pl/skypredict/warns/issue/view.php