Jesień, przedzimie, lekka zima – Polska nadal podzielona

Zeszły tydzień przyniósł w Polsce pogodę bardzo zróżnicowaną, a to ze względu na dość zmienną pozycję wyżu kontynentalnego oraz słabą blokadę nad Atlantykiem, która nie pozwalała na wtargnięcie łagodniejszych mas powietrza głębiej nad kontynent Europejski. Wyż kontynentalny uległ nieznacznemu przesunięciu z południa na północ stąd powietrze Arktyczne sięgnęło naszych północno-wschodnich dzielnic kraju. Dodatkowym wspomagaczem procesu tłoczenia chłodnych mas powietrza ze wschodu był niż Bałkański który w środę, w czwartek i w piątek przynosił na Suwalszczyźnie opady śniegu momentami dość intensywne. W głębi kraju fronty niosły głównie opady mieszane lub ciekłe. Wtargnięcie chłodnego powietrza na wschód było początkiem podziału kraju na trzy strefy termiczne. Podział ten dobrze odzwierciedlają mapy temperatury na 2 metrach wysokości. Na zachodzie i południowym zachodzie wciąż trwa jesień, w centrum termiczne przedzimie, a na północy lekka zima.

Wszystko wskazuje na to, iż w kolejnych dniach podział ten będzie kontynuowany, jednak w cyrkulacji nad naszą częścią globu dojdzie do dość znaczących zmian, co w pogodzie nad Polską nie będzie jeszcze widoczne. Indeks NAO i AO przeszedł aktualnie w fazę dodatnią, a w kolejnych dniach ta faza jeszcze bardziej się umocni. Zmiany o których mowa widoczne są już na najnowszych mapach prognostycznych. Wynika z nich iż w kolejnych dniach nad Islandią pojawi się spora dolina geopotencjału, która z biegiem czasu wędrować będzie na wschód niosąc głębokie ośrodki niskiego ciśnienia z intensywnymi opadami i wichurami przez Islandię, Wyspy Brytyjskie i państwa Skandynawskie.

Polska nadal będzie w obrębie wyżowego wału chroniącego wschodnią część Europy przed inwazją Atlantyckich mas powietrza. Chwilowo jednak wyż osłabnie i do kraju w okolicach wtorku napłynie front atmosferyczny niosący strefę zachmurzenia i opady- tradycyjnie deszczu na zachodzie i południu, opadów mieszanych w centrum oraz śniegu na północnym wschodzie. W  środę chwilowa odwilż nadejdzie nad północno-wschodnie regiony, a w drugiej części tygodnia zrobi się pogodniej i chłodniej dlatego nocą i o porankach niemal wszędzie pojawią się przymrozki.