Kolejna fala upałów z niespokojnymi nocami

Jeszcze wczoraj niż białorusko-ukraińsko-rosyjski z chłodnym frontem przynosił w Polsce północnej zachmurzenie i opady. Dzisiaj już tych opadów nie będzie a chmury znikną całkowicie nad Polską południowo-wschodnią. Drugi niż pochodzący z Szetlandów z frontem zimnym oddzielającym powietrze zwrotnikowe z burzami nad Francją od powietrza polarnego dzisiaj wieczorem przyniesie burze i opady w Polsce zachodniej.
Front przemieszcza się powoli przez Niemcy,a wieczorem w woj. Lubuskim przyniesie silnie elektrycznie burze i opady. Charakteryzować się one będą całodobowym cyklem życia. Jutro dotrą nad Dolny i Górny Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy przynosząc intensywne opady deszczu. Warto sprawdzać na bieżąco sytuację radarową. Odnośniki do radarów znaleźć można w dziale radary pod adresem https://lowcysniezyc.pl/index.php?action=radary

Oprócz tego spodziewamy się w Polsce bardzo wysokich temperatur dochodzących do 36 stopni na zachodzie Polski. W centrum przeważnie 28-30 stopni a najprzyjemniej na wschodzie gdzie temperatura nie przekroczy 26 stopni.

Poniżej wskazówki jak należy zachować się podczas burzy:

Przede wszystkim jeżeli znajdujemy się w mieście powinniśmy poszukać bezpiecznego miejsca. Takim miejscem jest każdy budynek do którego możemy wejść . Jeżeli burza zaskoczy nas w terenie otwartym np.: w górach pod szczytem wtedy należy jak najszybciej schodzić w dół zdala od szczytu. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska, a jeżeli nie ma takiego miejsca – to należy się udać do leśnej gęstwiny . Podczas burzy powinniśmy wyłączać telefony komórkowe oraz inne przedmioty elektroniczne które posiadamy przy sobie. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas burzy w mieście czy gdziekolwiek indziej może skończyć się porażeniem co oznacza często śmierć .
Jeżeli znajdujemy się w domu powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, tzn. odłączyć telewizory , komputery oraz inne urządzenia od gniazdek . Nie powinniśmy również przebywać blisko urządzeń i gniazdek ponieważ piorun uderzając w dom może przemieszczać się przez instalacje.

Najważniejszym jest jednak obserwowanie tego co się dzieje wokół nas. Jeżeli ujrzymy chmurę o podstawie bardzo ciemnej, do tego widać błyski i słychać odległe grzmoty to natychmiast powinniśmy opuścić park czy też las i udać się do domu .