Koniec letniej pogody, przed nami typowa jesień

To co przez ostatnie 10 dni działo się w pogodzie przejdzie do historii. Niesamowita seria 9 dni pod rząd z temperaturą na co najmniej 1 oficjalnej stacji IMGW powyżej 20*C robi wrażenie. Do 20 października było normalnie. W dzień około 10*C w większości kraju, lokalnie mniej lub więcej, zmiana nastąpiła 20 października , gdy stacja w Nowym Sączu zanotowała aż +21,2*C. cała południowa Polska miała około 17- 20*C więc było ciepło. Dzień później Tarnów zanotował+21,0*C, a 23 października jest już tam uwaga +24,3*C! Tymczasem inne wiarygodne stacje mają dzień z temperaturą ponad 25*C, a cała Polska skąpana jest w słońcu. 24 i 25 października ponownie powyżej 20*C , niestety północ Polski jest poszkodowana, gdyż jest tam nawet 10*C chłodniej. 26 października ponownie temperatura szybuje w górę , by po południu w całej południowej Polsce przekroczyć 20*C najwięcej jest w Tarnowie +23,6*C, a w Suwałkach zaledwie 13*C. Kolejne 2 dni z temperaturą powyżej 20*C. Jednak rekordy padały na Pogórzu i w górach. W strefie wiatru fenowego w Makowie Podhalańskim było aż +26*C! W wielu miejscach mimo godzin nocnych notowane były wartości nawet +20*C, miejscami temperatury maksymalne były w nocy! Nic dziwnego że na wielu stacjach zarówno średnia jak i temperatura minimalna i maksymalna były takie,jak w sierpniu czy lipcu. Termiczne lato zagościło głównie na południu i zachodzie, a najcieplejszymi rejonami okazały się być Małopolska i Dolny Śląsk, a zaraz po nich reszta południa. Odchylenie od średniej wieloletniej było spore, na południu Polski wyniosło nawet 10*C a lokalnie blisko 15*C.
Najwięcej anomalii było przez wiatr fenowy. Gdy ten się pojawiał, pojawiały się i niesamowite skoki temperatur nawet o 5*C w 10 minut czy 10*C w godzinę. Dzięki temu nawet w górach średnia dobowa  temperatura wynosiła powyżej 15*C a ludzie śmiało mogli mówić o szoku. Również spadki były niemal niezauważalne i 15*C o poranku pojawiało się wielokrotnie.
Maksymalna temperatura przez notowane dni w Suwałkach wyniosła tylko +16,3*C
Niestety dzisiaj był ostatni dzień z tej niesamowitej serii, bowiem jutro się trochę ochłodzi, najbardziej na południowym wschodzie gdzie zapowiada się deszczowy dzień. Jednak to nie koniec ciepłej pogody, bo następne dni mają być z temperaturą nawet  15*C. Co prawda opady będą nieco częstsze ale temperatura naprawdę przyzwoita.
A zima? Na razie chyba o nas zapomniała.
Pozdrawiam!
SEwek22o Seweryn Stodolak