Koniec miesiąca wakacyjny – gorący i burzowy

Trend ujemno-obojętny NAO, który jest główną przyczyną blokad w różnych częściach północnego Atlantyku, wywołujących bardzo kapryśną pogodę w Europie środkowej lekko osłabł. Sinusoida indeksu przesunęła się w ostatnim miesiącu o kilka jednostek do góry. Pierwsza połowa lipca przyniosła znacznie więcej dni z wartościami lekko dodatnimi niż poprzednie miesiące, co przełożyło się bezpośrednio również na temperaturę w naszych szerokościach geograficznych. Nie można mówić jeszcze o wielkiej poprawie jednak mimo wszystko “progress” jest zauważalny gołym okiem. Gdyby nie to że od czasu do czasu nękają nas przelotne opady i burze, przy takim napływie powietrza jak w ostatnich dniach mielibyśmy całkiem przyjemną pogodę.

Jednocześnie wartości międzyszczytowe fali wykresu znacznie zmalały co może  napawać optymizmem na drugą część wakacji. Wszystko będzie jednak zależało od tego czy globalnie tendencja przesunięć indeksu w kierunku dodatnim utrzyma się. Jeśli scenariusz będzie przebiegał według prognoz i nie nastąpi żaden diametralny przewrót, koniec lipca może być całkiem wakacyjnym miesiącem pod względem pogody. Z każdym dniem temperatura będzie wzrastać, aż do osiągnięcia 30-34 stopni pod koniec miesiąca. Upał wlewał się będzie od wschodu, dlatego tym razem to właśnie dzielnice wschodnie notować będą najwyższe temperatury. Fala gorącego powietrza najprawdopodobniej zostanie złagodzona na przełomie lipca i sierpnia kiedy to pojawią się bardzo groźne zjawiska atmosferyczne. Łowcy burz mogą już zacierać ręce.

Prognozę którą można wyczytać z NAO potwierdzają również modele:

GFS– według GFS cały koniec miesiąca będzie bardzo gorący i burzowy
GEM – według tego modelu kolejne dni upłyną nam pod znakiem słońca, czasami burz i dużego ciepła, przy czym pod koniec miesiąca pojawi się upał i gwałtowne burze z ulewami.
ECMWF– cała końcówka miesiąca ma być według ECMWF ciepła i burzowa.
CFS– według modeli długoterminowych CFS koniec miesiąca zapowiada się stosunkowo ciepło i burzowo. Druga fala upału pojawić się może również w pierwszej połowie sierpnia