“Lato” nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa – nadchodzi kolejna fala bardzo ciepłego powietrza.

Mimo iż mamy już meteorologiczną jesień, to pogoda w najbliższych dniach bardziej będzie przypominała lato. Tak przynajmniej będzie wyglądał nadchodzący tydzień, który prawdopodobnie zakończy się dla nas szokiem termicznym. Za napływ bardzo ciepłego powietrza odpowiadał będzie spory klin zlokalizowany na południu kontynentu, bardziej charakterystyczny dla lata niż dla jesieni. Dodatkową pompką dla napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu będzie w mediach lansowany na gigantyczną burzę tropikalną niż Ex-helene, będący pozostałością huraganu Helene. Niż uderzy w zachodnie wybrzeże Wysp Brytyjskich jutro po południu, a przyniesie on w tym regionie Europy silny wiatr i intensywne opady deszczu. Po przejściu przez północny Atlantyk omawianego niżu szczególnie gorąco zrobi się w Hiszpanii, tam temperatura podskoczy do poziomu 35 stopni. Jednak jeśli chodzi o anomalie temperatury na 2 metrach, w zasadzie całą Europę zaleją dodatnie wartości, sięgające nawet kilkunastu stopni ponad normę. Szokujące? Chyba nie, biorąc pod uwagę to, jak ogólnie wygląda cały rok.

 

 

Mapy temperatury dla 20 września.

 

 

Wszystko wskazuje jednak na to że po bardzo ciepłym tygodniu do Polski wkroczy zimny front który wręcz zmiecie z Polski astronomiczne lato. Po jego przejściu gdzieniegdzie zrobi się naprawdę zimno. Jeżeli prognozy znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, słupki rtęci w weekend w niektórych regionach Polski nie osiągną nawet rozczarowujących 10 stopni, w Alpach sypnie śniegiem, a piękne python-owe “kolorowanki” z tropicaltidbits.com zmienią barwy czerwieni na odcienie niebieskie – wręcz wpadające w fiolet. W okolicznościach tak przykrej końcówki prognozy, jedyne co możemy zrobić, to liczyć na to że prognoza po prostu się nie sprawdzi, lub zwyczajnie przygotowywać swoją garderobę na najgorszy scenariusz, po to żeby nie złapać przeziębienia.

 

 

To zapewne już ostatnie podrygi letniej pogody. Niebawem nadejdą mgły, zamglenia i pewnie gdzieniegdzie pierwsze przymrozki, tak więc cieszmy się i korzystajmy licząc jeszcze na piękne owocne babie lato i złotą polską jesień.

Źródło map: https://www.tropicaltidbits.com/

Pozdrawiam, Kamil