Lato się rozkręca. Na horyzoncie coraz więcej gorących dni.

Tegoroczne lato nie dało się nam jeszcze w pełni nacieszyć wakacyjną pogodą. Przez Polskę przeszły dwie solidne ale krótkie fale upału. Dodatkowo pogoda momentami była zbyt kapryśna aby można było w pełni korzystać z jej walorów. Kolejne dni mogą to zmienić ponieważ na horyzoncie pojawiła się możliwość dłuższego zalegania ciepłych mas powietrza nad środkową Europą. Geneza takiego stanu dotyczy przebudowy cyrkulacji podobnej do tej sprzed poprzedniej fali upału kiedy to grzbiet rozciągając się od wybrzeży Stanów Zjednoczonych przez Azory, Hiszpanię i Francję zapewnił Polsce napływ powietrza z południowego zachodu.

Grzbiet ten rozpoczął właśnie swoją odbudowę na północny wschód, jednak tym razem na północy nie ma już większej górnej zatoki mogącej skutecznie odpierać ataki gorącego powietrza z południa, dlatego mimo przejściowych ochłodzeń, opadów i burz dłuższe załamanie pogody nie będzie nam na razie grozić. W prognozach aktualnie pojawia się krótki oraz po niewielkim ochłodzeniu długi gorący epizod trwający nawet do 25 lipca. W tym czasie spodziewać się można sporo słońca i temperatur momentami przekraczających w cieniu 30 stopni. Pierwsza krótka fala upału nadejdzie w weekend i zakończy się burzami w niedzielne popołudnie, druga dłuższa najprawdopodobniej rozpocznie się w środę po dwóch nieco chłodniejszych dniach.

Jeśli prognozy się sprawdzą lipiec po kilku gorących epizodach powinien zapisać się w statystykach jako miesiąc ciepły. Z jednej strony dobrze, a z drugiej martwić może wciąż mała ilość opadów, zwłaszcza na zachodzie kraju gdzie trzy ostatnie miesiące były suche, a lipiec najprawdopodobniej nie będzie dużo lepszy mimo że jest to miesiąc z najwyższymi średnimi sumami opadów. Miejmy nadzieję że kolejne miesiące nadrobią straty.