Na zachodzie szykuje się niebezpieczna noc

Tendencja do pojawiania się bardzo groźnych zjawisk na południowym zachodzie i zachodzie wciąż utrzymuje się. W zeszłym sezonie sytuacji kiedy to właśnie mieszkańcy Polski zachodniej stawali przed najgroźniejszymi zjawiskami atmosferycznymi możliwymi w naszych szerokościach geograficznych było przynajmniej kilka. Niestety przyszły weekend może to potwierdzić. Od kilku dni pojawiają się bardzo niepokojące prognozy że już w sobotę do naszych zachodnich granic zbliży się chłodny front atmosferyczny związany z niżem skandynawskim. Polska do tego czasu znajdować się będzie w suchym kontynentalnym powietrzu ze wschodu. Niestety za plecami frontu płynąć będzie zdecydowanie chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze. Na styku dwóch różnych mas powietrza powstanie chwiejne (LI do  -7K) i silnie energetyczne środowisko (CAPE do 2000 J/kg), w którym powstawać mogą liczne szybko organizujące się burze (przy wysokich wartościach SRH do 300 m²/s² oraz pionowych uskokach wiatru w warstwie 0-6 km do 15 m/s).

W sobotę bardzo silne burze z gradem, ulewami i porywistym wiatrem pojawiać się mogą w godzinach popołudniowych na Dolnym Śląsku, wzdłuż naszych zachodnich granic, przez całą Nizinę Szczecińską, oraz na linii brzegowej Bałtyku.
Istnieje również podwyższone ryzyko pojawienia się form mezoskalowych oraz na dzień dzisiejszy 30% ryzyko zejścia trąby powietrznej (dotyczy Dolnego Śląska).
Burze najprawdopodobniej do godzin nocnych będą kierowały się na wschód, jednak suche powietrze w podwyższonym ciśnieniu będzie stawiać opór aż do poniedziałku, dlatego niespokojna może być również cała niedziela, tym razem również i w głębi kraju.

Warto w najbliższych 48 godzinach śledzić prognozy modeli numerycznych w szczególności modeli o dokładniejszych rozdzielczościach WRF, UM. Bardzo przydatną do tego celu stroną jest skandynawski http://www.nordicweather.net/ gdzie znaleźć można bardzo aktualne i dokładne  wyliczenia parametrów konwekcyjnych dla poszczególnych miast oraz znaleźć informacje o ryzyku związanym z formami mezoskalowymi burz.