Nad Pomorze nadchodzi Snowsquall

Orkan Xaver szaleje nad Polską. Wiatr dochodzi w porywach do 130 km/h. Łamane są drzewa, zrywane linie energetyczne. Tysiące gospodarstw pozbawionych jest prądu. W nocy bardzo mocno wiało niemal w całej Polsce. W Bolesławcu runął komin elektrociepłowni przy ogromnych porywach wiatru. Awarie energetyczne notują już niemal wszystkie województwa. Najgorzej pod tym względem jest w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim  i świętokrzyskim. Będzie jeszcze gorzej. Dzisiaj centrum niżu znajdzie się najbliżej Polski więc gradient ciśnienia jeszcze wzrośnie. Apogeum wiatru właśnie się rozpoczęło i potrwa do godzin południowych. Wiatr będzie wiał z prędkością dochodzącą w porywach do 130 km/h (na wybrzeżu jeszcze silniej) więc należy się przygotować na kolejne awarie i zniszczenia.

Dodatkowo nad Pomorzem w wyniku dobrych warunków termodynamicznych tworzą się komórki konwekcyjne które będą łączyć się w bardziej zorganizowane formy na podobieństwo burz. Snowsquall możliwy jest w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Silne opady śniegu połączone z blizzardem mogą powodować że widzialność będzie spadać do kilkudziesięciu metrów. Wyładowania atmosferyczne już się pojawiły i niewykluczone że będą się pojawiać niemal cały czas.  Burze śnieżne potrwają do godzin popołudniowych. W tym czasie w wymienionych regionach spaść może nawet 20-25 cm. Dodatkowo silny wiatr będzie usypywał zaspy na wysokość nawet kliku metrów. Największa aktywność burz ma przypaść na godziny przedpołudniowe. Wichura potrwa do końca dnia. Wówczas wiatr i opady zaczną słabnąć.

W regionach centralnych i południowych należy również spodziewać się bardzo silnego wiatru dochodzącego do 100km/h przy czym opadów będzie znacznie mniej. Pokrywa śnieżna oprócz rejonów podgórskich nie powinna zwiększyć się o więcej niż 5 cm.

Zima jeszcze się nie zadomowiła. W kolejnych dniach czekają nas co prawda spore spadki temperatur jednak za kilka dni ociepli się i wróci powietrze polarnomorskie zwłaszcza do północnej i zachodniej Polski, a zima najprawdopodobniej uderzy po 15 grudnia. Wówczas pojawią się spadki temperatur poniżej -10 stopni.6