Nadciąga niewielki epizod z opadami mieszanymi i przymrozkami.

Dzisiaj wszystkich uwaga skierowana jest na niż wtórny, a w zasadzie bardzo płytki niestanowiący samodzielnego ośrodka niżowego układ mezoskalowy, który jutro łukiem powinien zahaczyć o wschodnią część naszego kraju. Po zachodniej stronie niżu do Polski z północy popłynie chłód, natomiast południe wciąż pozostawać będzie w nieco cieplejszej masie powietrza. Niże rodzące się na południu kontynentu niosą dość wydajne w wilgoć chmury, możliwe więc że i tym razem niebo nie będzie nam dłużne. Opady  z pewnością nie dorównają jednak prawdziwym Genueńczykom.

Zdecydowanie zmiennie w prognozach przedstawia się obecnie przebieg i wysokość izotermy 0, możliwe że kolejne aktualizacje WRF czy UM znów będą nam przedstawiać odmienne warianty typu opadów w poszczególnych dzielnicach Polski zwłaszcza wschodniej i centralnej. Ostatnia aktualizacja produktu ICM z siatką 1.5 km dzisiaj o północy rysowała przebieg granicy pomiędzy deszczem a śniegiem od Lublina po Gdańsk, natomiast nowa aktualizacja z 12:00 UTC (4km) opad śniegu przesunęła bardziej na wschód, pozostawiając centrum w barwach zielonych . Trzeba jednak zaznaczyć że w całej Polsce dzisiaj mieliśmy dodatnie wartości temperatur, a jutro przy opadach śniegu temperatura w większości dzielnic naszego kraju za wyjątkiem krańców północno-wschodnich oscylować będzie w pobliżu zera, dlatego biorąc pod uwagę powyższe aspekty jakiekolwiek prognozowanie przyrostu pokrywy śnieżnej jest raczej bezcelowe. Na szczególną uwagę natomiast zasługuje już sam fakt pojawienia się opadów stałych, ponieważ stwarza to bardzo trudne warunki na drogach, tutaj dodatkowo na uwagę zasługują mniejsze klastry opadowe przemieszczające się za frontem okluzji, są to małe układy konwekcyjne, które mogą utrudniać życie kierowcom już po przejściu frontu, nad morzem możliwe krótkotrwałe opady śniegu lub śniegu z deszczem generowane efektem jeziora.

Od czwartku już w całej Polsce chłodniej, a kolejne opady mieszane prawdopodobnie pojawią się z czwartku na piątek, natomiast każdy kolejny dzień będzie nas przybliżał do początku sezonowej cyrkulacji zachodniej której start jest już raczej nieunikniony.

W załączniku zamieszczam jeszcze nieco odmienną w porównaniu z modelem CFS progozę sezonową modelu ECMW (źródło: EFFIS).