Nocą na Dolnym Śląsku możliwy pierwszy śnieg

Dzisiejszej nocy do Dolnego Śląska dojdzie strefa chmur frontowych zatoki niskiego ciśnienia pochodzącego znad Morza Śródziemnego. Niż wygenerował się w chłodnym powietrzu które spłynęło nad południe kontynentu.  Front aktualnie znajduje się nad Czechami, Austrią i Północnymi Włochami gdzie sprowadza umiarkowane i silne opady śniegu. Na mapach prognostycznych widać niewielką strefę opadów która znajdzie się w dzielnicach południowo-zachodnich naszego kraju w godzinach nocnych.

Również dzisiejszej nocy w dzielnicach południowo-zachodnich prawdopodobnie na krótko na 850 hPa temperatura  obniży się do poziomu zera stąd jest szansa że w tym regionie pojawią się pierwsze opady śniegu. W Sudetach prawdopodobieństwo śniegu jest niemal 100% jednak możliwe że i w niższych partiach gór i w ich obrębie pojawi się deszcz ze śniegiem lub śnieg. Strefa opadów będzie szybko słabnąć dlatego śnieg który spadnie w małych ilościach na niezamarznięty grunt nie będzie miał szans się utrzymać. Jedynie w górach gdzie temperatura spadnie poniżej zera jest szansa że krajobrazy się zabielą.

Do rana strefa opadów może już przynosić tylko  słabe opady mżawki lub krupy śnieżnej. Kolejnych opadów śniegu na razie nie widać. Mimo tendencji spadkowej NAO trwa wielka walka modeli o zimę. W najbliższych dniach widać nawet lekkie ocieplenie. Niewykluczone że w kolejnych dniach zobaczymy na termometrach około 10 stopni, a później znowu zimniej.