Nocą na zachodzie będzie błyskać i grzmieć, a jutro możliwa powtórka na południowym wschodzie.

Aktualne obrazy echa radarowego oraz detektorów wyładowań atmosferycznych są puste pomimo wielu ostrzeżeń zarówno łowców burz, obserwatorów jak i serwisu Estofex. Jednak zwrócić należy uwagę na czas prognoz i ostrzeżeń, ponieważ dotyczą one całej nocy jak i jutrzejszego poranka. Według najnowszych wyliczeń modeli o gęstej rozdzielczości zarówno WRF jak i UM burze pojawić się mogą dopiero nocą kiedy od zachodu wkraczać będzie do Polski front atmosferyczny. Wówczas na obszarze Polski zachodniej pojawią się silniejsze uskoki wiatru w przekroju pionowym troposfery, przy nieco zwiększonej konwergencji oraz bardzo silnej niestabilności do -7 jednostek. Sprzyjająca rozwojowi burz strefa zbieżności – wilgotnej konwergencji pojawi się w pasie od Szczecina po Wrocław i słabnąc przesuwać się będzie powoli na wschód. Na zachodzie kraju pokryje się ona ze stosunkowo wysokimi wartościami zarówno SRH jak i DLS 0-6km co w konsekwencji zwraca bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz (K-index 40-43) w tych regionach.

Jeśli chodzi o formę burz na zachodzie w takich warunkach modele aktualnie prognozują napływ znad Niemiec do Polski struktur chmur burzowych już zorganizowanych  w większy klaster, przybierający najprawdopodobniej formę łukowatą z możliwym hook echo w tylnej części. Burza nieść będzie silne porywy wiatru oraz grad. Istnieje również niewielkie prawdopodobieństwo zejścia małej trąby powietrznej lub komina kondensacyjnego. W pozostałych regionach gdzie wystąpią dogodne warunki do powstania burz będą się pojawiać raczej jako odrębne i odmienne mniejsze struktury – dotyczy to głównie Polski centralnej. Tam burze jeśli się pojawią będą słabsze.

Zjawiska konwekcyjne do rana powinny słabnąć, a druga ich porcja po kolejnym upalnym dniu nadejdzie prawdopodobnie jutro znad Słowacji nad Polskę południowo-wschodnią, niewykluczone iż wówczas pojawi się kolejny układ mezoskalowy, tym razem przy energii 2500 J/kg. Środowe burze definitywnie zakończą falę upału i w końcu odetchniemy pełną piersią.

output_yC1UXY