Pierwsze epizody z opadami śniegu w meteorologicznym zimowym preludium.

Za kilka dni rozpoczniemy meteorologiczną zimę, wydaje się więc naturalnym że powinniśmy oczekiwać pierwszych symptomów zimy. Tak się też dzieje. Na forum ewidentnie widać wzrost zainteresowania poszukiwaniem ewentualnego terminu pierwszego śniegu. Ale czy się doczekamy? Wszystko wskazuje na to że dla niewielu z nas termin ten przypadnie jutro, będzie znaczne grono osób które poczeka na pierwszy śnieg kilka dni lub jeszcze dłużej.

Analizując globalnie sytuację zwrócić należy uwagę przede wszystkim na dość nietypowy układ z dość wysoko wysuniętym klinem Azorskim i przesuniętą na wschód zatoką ciągnącą się od Oceanu Arktycznego przez Morze Barentsa i Skandynawię. Zatoka ta, po swojej zachodniej stronie transportuje zimne powietrze znad Arktyki, torem przez Morze Północne, Francję i Hiszpanię. Powietrze to, już nieco podgrzane, ale wciąż zimne ściera się na południu z cieplejszymi masami powietrza zalegającymi nad Morzem Śródziemnym, a to inicjuje cyklogenezę w strefie niżów MEC. To właśnie te niże będą nas nękać w kolejnych dniach. Pierwszy z nich, niż YILMAZ z dwoma centrami sprowadzi już jutro pierwsze opady głownie deszczu i deszczu ze śniegiem, oraz w wąskiej strefie – od Opola przez Łódź intensywnych opadów śniegu, tam zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Nie należy się jednak spodziewać bardzo spektakularnych przyrostów pokrywy śnieżnej, przejdziemy bowiem z opadu ciekłego w stały przy temperaturze około 0 – 1 stopni co spowoduje że śnieg początkowo będzie miał bardzo trudne warunki do pozostania w formie stałej, dodatkowo dobę po opadach temperatura ponownie podskoczy do 2-3 stopni i pokropi deszcz. W kolejnych dniach prawdopodobnie pojawią się następne niże z południa, ale ze względu na dużą trudność prognozowania ich tras, nie pokuszę się jeszcze o jakieś dokładne prognozy. Podsumowując życzenie o pierwszym śniegu powinno się jutro spełnić dla mieszkańców pogórza, Opolszczyzny i woj. łódzkiego oraz niektórych “farciarzy” mieszkających gdzieś w pobliżu tych województw.