Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przywita nas piękną pogodą

Dzisiejszy dzień przywitał nas słońcem i stosunkowo wysoką temperaturą jak na marzec. W wielu miejscach temperatura przekracza 15 stopni i takie pogodne niebo i wysoka temperatura pozostanie z nami raczej do końca dnia. Jedynym mankamentem może być wiatr który zaczął zwiększać swoją siłę. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego i niespodziewanego. Wiatr ten jest bowiem efektem zwiększenia się gradientu ciśnienia nad starym kontynentem, a szczególnie w jego środkowej części. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyraźniejszy podział ciśnienia nad Europą o którym informowałem w poniedziałek.  Proces ten zaczął się pogłębiać począwszy od dnia wczorajszego. Ciśnienie na południu kontynentu wzrosło już do 1030 hPa czego totalną odwrotnością jest rejon Islandii gdzie wartości izobar spadają do 960 jednostek.  Powoduje to wzrost prędkości przepływu powietrza w warstwie przyziemnej i zmianę jego kierunku na bardzo stabilny południowo-zachodni w obszarze pomiędzy centralnymi punktami  ośrodków barycznych. Jednak proponuję zapytać naszych brytyjskich kolegów jak u nich dzisiaj wieje. Gwarantuję że narzekania na polski wiaterek się skończą. Wiatr ten jednak nie pozostaje bez znaczenia dla temperatury w naszym kraju, bowiem szybki przypływ powietrza od naszych południowo-zachodnich sąsiadów gwarantuje nam wiosenną “jakość” której nie powstydziłyby się dzisiaj nawet kraje śródziemnomorskie.

Taka pogodowa “jakość” osiągnie apogeum jutro kiedy wessany zostanie do naszego kraju “bąbel” bardzo ciepłego powietrza. Innymi słowy Polska będzie jednym z najcieplejszych krajów Europy u boku Hiszpanii, Włoch czy Grecji. Jednak bardzo ciepło zrobi się nie tylko u nas. Jutro najprawdopodobniej najcieplejszym miejscem w Europie będzie Budapeszt gdzie temperatura w cieniu może dochodzić nawet do 24 stopni.

Skupmy się jednak na pogodzie w naszym kraju ponieważ pierwszy dzień astronomicznej wiosny roku 2014 niektórzy mogą zapamiętać na długo. W wielu miejscach temperatura może dochodzić i przekraczać 20 stopni, a jeszcze cieplej może zrobić się na Pogórzu gdzie dodatkowo będzie wiał halny. Jedyna zła wiadomość odnośnie jutrzejszego dnia dotyczy mieszkańców Pomorza gdzie najprawdopodobniej pojawią się frontowe chmury z których z wiatrem popada przelotny deszcz obniżając przy tym temperaturę. Niemniej jednak pięknej pogody życzę wszystkim.

Ale nie oszukujmy się, marzec jeszcze ostatecznie w garncu nie pomieszał.