Pierwszy solidny powiew zimy będzie możliwy w przyszłym tygodniu

Wyże Europejskie które ostatnio zdominowały kontynent Europejski nie ustępują dlatego mimo silnego NAO niże atlantyckie nie mogą przedostać się do Europy. Jednak za klika dni w pogodzie nastąpi przełom. Nizina geopotencjału która w ostatnich dniach zwiększyła znacznie swój obszar w kolejnych dniach zostanie przedzielona na dwie odrębne doliny przy czym pierwsza z nich zostanie nad Atlantykiem, natomiast druga przejdzie na wschód nad Rosję. Zapowiedzią tych zmian będzie ośrodek niżowy który około weekendu zanurkuje znad Skandynawii nad Białoruś ściągając za sobą arktyczne powietrze nad wschodnią Europę. Niż przechodząc przez środkowy Bałtyk za naszymi północnymi granicami kraju sprowadzi do Polski zimniejsze powietrze i opady mieszane. Jednak zwrócić uwagę należy na spory gradient ciśnienia który sugeruje powstanie silnego wiatru w dzielnicach północnych kraju.

Jednocześnie za niżem ciśnienie będzie bardzo szybko wzrastać dlatego na klika dni nad Skandynawią pojawi się wyż. Dla nas jednak najistotniejsze będzie to co wydarzy się u naszych południowych sąsiadów bowiem w modelach prognostycznych pojawia się niewielki wycinek chłodnego powietrza który spłynie nad Morze Śródziemne generując kolejny wtórny niż rodem z Genui. Niż ten wpłynie znacząco na rozkład temperatur w kolejnym tygodniu ponieważ przechodząc na wschód przeciągnie owe mroźne powietrze na zachód między innymi do Polski. Temperatury w przyszłym tygodniu powinny być więc bardzo adekwatne do styczniowych. Pojawia się również szansa na pierwsze w tym roku mocniejsze opady śniegu zwłaszcza na południu kraju. Jest jednak zbyt wcześnie aby dokładniej to rozpatrywać gdyż  trasa niżu z każdą aktualizacją ulega zmianie.

Zapraszam do śledzenia sytuacji na forum i w komentarzach pod artykułem gdzie nasi najbardziej zaawansowani użytkownicy są zawsze na bieżąco. Polecam również sekcję https://lowcysniezyc.pl/modele-numeryczne/ gdzie można znaleźć najświeższe aktualizacje modeli. Szczególnie trafny w swoich prognozach okazuje się ostatnio model GEM