Po południu możliwe pierwsze gwałtowne burze. Jutro apogeum

Bardzo dynamiczne są prognozy związane z chłodnym frontem atmosferycznym znad Niemiec. Dzisiejsze wyliczenia modeli numerycznych potwierdziły iż najniebezpieczniejszych zjawisk spodziewać się należy w dzielnicach zachodnich kraju. Dodatkowo wyż na wschodzie będzie stawiał skuteczny opór przez co niebezpieczne zjawiska mogą być nieco bardziej rozciągnięte w czasie, a silnie elektryczne burze na przedgórzu sudeckim mogą się utrzymywać również w godzinach nocnych. Pierwsze komórki burzowe na zachodzie i południowym zachodzie pojawią się już dzisiejszego wieczora. Jak wynika z najnowszych danych najbardziej intensywnych zjawisk należy się spodziewać nad Karkonoszami oraz na Nizinie Szczecińskiej. Najprawdopodobniej burze z ulewami w górach będą stacjonować do późnej nocy, co skutkować może gwałtownym wezbraniem potoków oraz podtopieniami. Większe klastry burzowe mogą się również utworzyć w okolicach Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina. Dla tych dzielnic zostaje wydane ostrzeżenie stopnia drugiego ze względu na możliwość wystąpienia opadów dużego gradu i silniejszych podmuchów wiatru (zwłaszcza na Nizinie Szczecińskiej gdzie przy możliwości utworzenia się układu mezoskalowego istnieje niewielkie ryzyko związane z zejściem downburst lub trąby powietrznej – tutaj wydany zostaje najwyższy stopień ostrzeżenia).

Sobota jeszcze bardziej niespokojna. Nadal bardzo intensywnych zjawisk spodziewać się będzie można na zachodzie, przy czym burze będą się wdzierać również wgłąb kraju aż do centrum. W sobotni wieczór błyskać i grzmieć może już w okolicach Łodzi, Opola, Krakowa, Bydgoszczy i Gdańska. Podwyższone ryzyko związane z bardzo silnym wiatrem i dużą średnicą gradzin dotyczyć będzie całego Pomorza  oraz dzielnic południowo-zachodnich szczególnie obszarów podgórskich. Burze z ulewami w nieco słabszej formie dotrą na wschód do niedzieli.

W niedziele burze będą się pojawiać w centrum i na wschodzie natomiast w dzielnicach zachodnich gdzie napłynie już chłodniejsze powietrze pogoda uspokoi się.

W serwisie Polscy Łowcy Burz często pojawiają się pytania związane z czytaniem prognoz burz serwisu estofex.org. W celu wyjaśnienia pewnych niedomówień związanych ze sprawdzalnością tych prognoz pragnę pokazać poprawną jej analizę.

estofex