Po południu możliwe silne burze

Dzisiejszy dzień w Polsce zapowiada się dosyć dynamicznie biorąc pod uwagę to, jakie warunki panują aktualnie w nad naszym krajem. Aktualnie bowiem pogoda jest spokojna, temperatura oscyluje w granicach 20-25 kresek powyżej zera a na niebie na wschodzie zalegają chmury z których pada niewielki przelotny deszcz. Jednak na mapach prognostycznych widać iż na froncie ciepłym za którym płynie cieplejsze powietrze dochodzić będzie do sporych zafalowań, a w jego środkowej części pojawi się niewielki wtórny ośrodek niżowy który utworzy dwa przeciwstawne bieguny termiczne. Jednocześnie za transformującym się frontem płynąć będzie już znacznie chłodniejsze powietrze a w jego tylnej części na południu kontynentu utworzy się kolejny niż. Centrum tego pierwszego znajdzie się późną nocą nad Lubelszczyzną. Zanim jednak niż znajdzie się na wschodzie, musimy liczyć się z możliwością wstąpienia gwałtownych zjawisk burzowych których początek spodziewany jest wraz z cyklogenezą omawianego wtórnego ośrodka niżowego.

Burze najprawdopodobniej najpierw pojawią się w wąskim pasie na pograniczu śląska i małopolski gdzie początkowo będą wbudowane w strefę opadową związaną z ciepłym frontem atmosferycznym. Rozwój zjawisk do końca nie jest jednak wiadomy co doskonale odzwierciedla niezbyt wysoki parametr k-index związany z prawdopodobieństwem wystąpienia burz. Wiadomo jednak iż warunki dla burz mają obraz klasycznego “Low CAPE high Share”  czyli niskiej potencjalnie dostępnej energii konwekcyjnej oraz wysokich parametrów kinematycznych DLS, LLS, AGL oraz SRH co może się przyczynić do rozwoju bardzo zorganizowanych struktur burzowych (z możliwością powstania MCS włącznie). Do bardzo wysokich wartości parametrów dorzucić można jeszcze spore jak na nasze szerokości geograficzne wartości STP, które są miarą prawdopodobieństwa wystąpienia tornada. Jednak ze względu na lokalizację tych parametrów związaną z niekorzystną dla tych zjawisk orografią terenu możliwość wystąpienia trąb powietrznych  jest znikoma. Jeśli burze się pojawią, najprawdopodobniej będą próbowały zmierzać na północny-wschód przy jednoczesnym wzroście parametrów kinematycznych. Ze względu na malejącą energię CAPE do wartości wręcz zerowych mogą nie zdołać dotrzeć do centrum i na wschód.

Należy bardzo dokładnie śledzić detektory oraz radary gdyż nie jest wiadoma dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia zjawisk.