Pogoda na majówkę

Wszystko wskazuje na to że pierwsza część majowego weekendu upłynie nam pod znakiem słońca. Jednak nie cała majówka będzie ładna. Drugiego maja pogoda spłata nam figla i do północnej Polski spłynie chłód.

Jeszcze dzisiaj i jutro w Polsce będzie panowała pogoda słoneczna i ciepła. Niewielkie przelotne opady i burze pojawiać się mogą jedynie w nieco parniejszym powietrzu na południu kraju. Blokada Atlantyku wciąż trwa. Takich wartości NAO jakie mamy teraz nie notowaliśmy przez całą zimę. Gdyby zamiast kwietnia w kalendarzu widniał styczeń, mielibyśmy siarczyste mrozy. Jednak nic takiego nam nie grozi ponieważ promienie słoneczne bardzo dobrze radzą sobie z zimnym powietrzem. Mimo to w kolejnych dniach mogą pojawić się przymrozki, co jest złym znakiem dla ogrodników i sadowników. O ile temperatura ujemna przy gruncie nie jest bardzo niebezpieczna, o tyle pojawiający się mróz na dwóch metrach może wróżyć już poważniejsze tarapaty.

Prognozy na drugiego i trzeciego maja nie są zbyt optymistyczne jeśli chodzi o temperaturę. Wyż który do tej pory stacjonował nad Skandynawią będzie w kolejnych dniach przesuwał się na południe. Jednak wcześniej przez Polskę przewędrują 2 fronty, najpierw front pofalowany, później zimny łączący dwa płytkie niże, jeden znajdujący się na zachodzie kontynentu, a drugi zmierzający nad Rosję. Za frontami w podwyższonym już ciśnieniu napłynie dużo zimniejsze powietrze z północy. Dopóki powietrze nie zostanie dostatecznie ogrzane przez promienie słoneczne, grozić nam będą nocami i o porankach przygruntowe (i nie tylko) przymrozki które najpierw mogą pojawić się na północy, a później również w głębi kraju. Tak więc wszystkim miłośnikom kwiatów nie polecam jeszcze eksponowania mało odpornych kwiatów na balkonach i parapetach, a sadownikom i ogrodnikom w miarę możliwości zabezpieczenie swoich roślin. Miejmy nadzieję że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie sprawdzą, jednak lepiej dmuchać na zimne. Polecam śledzenie krótkoterminowych meteogramów między innymi na stronie http://www.meteo.pl/ oraz u nas w sekcji https://lowcysniezyc.pl/pogoda/meteogram