Pozytywna faza NAO. Tylko kontynentalna blokada może zatrzymać Atlantyk.

Ostatnio na naszym forum dużo pisze się o wyżu kontynentalnym, użytkownicy bardzo mocno koncentrują się na tym właśnie aspekcie, gdyż jest to jedyna nadzieja na zatrzymanie cyrkulacji strefowej, nie ma natomiast dużych szans na osłabienie samej atlantyckiej cyklogenezy, chociaż niewielki spadek NAO na przełomie Nowego i Starego Roku się pojawia. Scenariusz definitywnego osłabienia cyklogenezy nad Atlantykiem możliwy jest jedynie w przypadku silnej blokady w jego Północnej części, ale na to na razie się nie zanosi. Szansa na pojawienie się blokady od strony kontynentu natomiast jest bardzo wysoka, taki scenariusz od dawna sygnalizuje niedoceniany model GEM, a trzeba powiedzieć  że w przypadku niżów rosyjskich model ten spisuje się znakomicie, co udowodnił w zeszłym sezonie w połowie stycznia kiedy również uparcie przez ponad tydzień sygnalizował blokadę ze wschodu, kiedy inne modele stały po stronie ciepłej prognozy. Na razie model ten jest chyba najbardziej stabilny jeśli chodzi o prognozę ciśnienia nad Europą, pokazując praktycznie w każdej odsłonie wyż ze wschodu. Czy prognozy te okażą się trafione, czas pokaże, niemniej jednak jest spora szansa że tak będzie i ochłodzenie faktycznie przyjdzie z końcem miesiąca.

Według ostatnich prognoz nie ma szans natomiast na większe opady śniegu, jeśli więc nawet nadejdą całodobowe mrozy to o zimową scenerię będzie bardzo trudno. Szansa na opady śniegu pojawia się dopiero w dalszej części prognoz gdy fala długa schodzi nad Ukrainę, ciągnąc chłód po swojej zachodniej stronie. Wówczas Polska mogłaby się znaleźć na skraju tejże zatoki, czego efektem byłaby wkraczająca strefa opadów znad Morza Czarnego – taką prognozę również sugerował model GEM już kilka dni temu i taką prognozę pokazują aktualnie również inne modele. Nie można jednak też wykluczyć scenariusza w którym wyż nie będzie na tyle silny aby przynieść większe ochłodzenie na dłuższy czas oraz zatrzymać niże nad oceanem, wówczas po Nowym Roku powróciłaby cyrkulacja strefowa wpychając wilgotne powietrze z zachodu czego efektem byłyby opady początkowo mieszane, a w konsekwencji ocieplenia również ciekłe.

Z racji nadchodzących świąt ekipa serwisu życzy wszystkim swoim czytelnikom spędzania wolnego czasu w spokojnej i radosnej atmosferze.