Prognozy na początek sierpnia nie są najgorsze – ciepło

Początek sierpnia najprawdopodobniej przyniesie w Polsce pogodę zmienną, zwłaszcza w kontekście obszarowym, następne dni bowiem na południu kraju zapowiadają się spokojniej, natomiast w części północnej zdarzyć się może trochę przelotnych opadów deszczu. Najgorszym dniem tego tygodnia zostanie prawdopodobnie przyszły piątek lub sobota, wówczas popada w całym kraju. To jednak nie powinno zepsuć nam bardzo całego tygodnia, ponieważ przez dużą jego część powinny pojawiać się przebłyski słońca, a temperatura powinna się utrzymywać na poziomie przyjemnych 21-27 stopni (chłodniej tylko nad samym morzem).

Dość spokojną pogodę zawdzięczać będziemy klinowi z południa, który znowu zacznie bardziej oddziaływać na pogodę w środkowej Europie. Strefa obniżonego ciśnienia natomiast przemieści się nieco na północ kontynentu, co pozwoli na napływ się nieco większej ilości suchego powietrza w głąb kontynentu. To spowoduje że w Polsce utworzy niewielki podział na pogodniejsze i cieplejsze południe oraz nieco chłodniejszą i wilgotną północ. Ponownie wzmocniony zostanie zachodni przenos mas powietrza z lekkim odchyleniem na południe. Oznacza to że do kraju znowu płynąć będzie początkowo umiarkowanie ciepłe powietrze, a z biegiem czasu gorące od południowego zachodu, tym samym powtórzony zostanie cały cykl pogodowy z jakim mieliśmy do czynienia przed ostatnim burzowym weekendem. Taka pogoda najprawdopodobniej utrzyma się jeszcze w końcówce tego tygodnia, oraz być może nawet na początku kolejnego.

Prawdopodobnie wiele osób wyjeżdżających na urlop w polskie kurorty wyczekuje dłuższego okresu z gorącym powietrzem  i możliwością plażowania w dogodnych warunkach. Takich dni w tym sezonie dużo nie było, a na razie nie zapowiada się aby do Polski miała nadejść długotrwała fala upału. Wszystko rozstrzygnie się w sierpniu, miejmy nadzieję że jeszcze przygrzeje. Prawdziwe wakacje należą się wszystkim.