Przed nami bardzo niebezpieczna fala upału – apelujemy o rozwagę.

W polu geopotencjału w zasadzie od dłuższego czasu nic się nie zmienia. Zaledwie na chwilę do kraju napłynął kilka dni temu chłód związany z zejściem górnej zatoki nieco na południe , jednak bardzo szybko rozkład ciśnienia powrócił do poprzedniego stanu w którym warunki dyktował gigantyczny grzbiet rozciągający się szeroko nad zwrotnikiem raka.  Grzbiet ten w zasadzie od dłuższego czasu nie zmienia położenia, coraz śmielej wtłaczając do Europy gorące powietrze z południa. Niestety wszystko wskazuje na to że przynajmniej przez najbliższy tydzień nie będzie zmian, co zwiastuje pogłębiającą się suszę. Nad starym kontynentem aktualnie rozpoczyna się kolejna fala upału, ta bez wątpienia będzie najdłuższa i najbardziej mordercza.

Od dzisiaj już niemal w całej Polsce temperatura przekraczać będzie 30-35 stopni, a z nieba nie spadnie się choćby nawet jedna kropla deszczu. Takich rozkładów temperatury jak na przedstawionej w artykule mapie będzie w najbliższych dniach mnóstwo. Dodatkowo Europa środkowa została totalnie odcięta od wilgoci dlatego w Polsce wszelkie zjawiska burzowe będą mieć w najbliższych dniach charakter lokalny dyktowany ewaporacyjnymi zasobami wilgoci których na suchych nizinach aktualnie brak ze względu na panującą suszę w środowisku glebowym. Brak pary wodnej w atmosferze uniemożliwiał będzie rozwój chmur. Dzięki ostatnim opadom nieco lepsze warunki panują na południu tam też szanse na deszcz i burze są nieco większe, jednak bilans wodny i w tych regionach wciąż pozostawiał będzie wiele do życzenia.

Upał najprawdopodobniej trwał będzie tydzień, a niektóre prognozy zakładają nawet dwutygodniową falę gorącego powietrza rzadko przerywaną burzami. W związku z dużym zagrożeniem pożarowym apelujemy o rozwagę w obchodzeniu się z ogniem. Prosimy również o nie pozostawianie luzem w miejscach nasłonecznionych środków łatwopalnych mogących wzniecić pożar. W związku z bardzo wysoką temperaturą dochodzącą i przekraczającą 35 stopni apelujemy również o nie nadużywanie promieni słonecznych. Długotrwałe przebywanie w temperaturze dochodzącej do 45 – 50 stopni znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Należy bardzo dużo pić, najlepiej 1,5 do 2,5 litrów płynów dziennie ograniczając przy tym spożycie napojów alkoholowych do możliwego minimum (najlepiej do zera).

Prosimy również o szczególną ostrożność nad otwartymi kąpieliskami. Częste przebywanie w wodzie znacznie osłabia i rozregulowuje percepcję. Pomimo termicznego komfortu organizm, zwłaszcza jego górne partie przyjmują bardzo duże ilości promieniowania ultrafioletowego, korzystajmy więc z wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych i z nakrycia głowy, przerywając od czasu do czasu przebywanie w słońcu. Starajmy się również przyzwyczajać organizm do temperatury panującej w wodzie. Szok termiczny to jedna z najczęstszych przyczyn utonięć.

Jeśli prognozy się nie zmienią tegoroczny sierpień w Polsce może być najcieplejszy w historii pomiarów.