Przed nami niebezpieczne popołudnie i noc

Po ostatnich bardzo gorących dniach w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin bąbel przetransformowanego powietrza który zalega w centralnej Europie będzie się stopniowo schładzał. Niestety tak jak to zazwyczaj bywa nie obejdzie się bez niebezpiecznej pogody. Wszystko za sprawą chłodnych frontów atmosferycznych związanych z niżem ulokowanym pomiędzy Islandią a Wyspami Brytyjskimi. W zasadzie już od jutra upał powinien być mniejszy, ale definitywnie gorące powietrze ustąpi około czwartku. Pierwszy z frontów zimny w przednim odcinku, ciepły w środkowym, a ulegający zafalowaniom w tylnej części wkroczył nocą do północno-zachodniej Polski i do końca dnia będzie się przesuwał na południe sprowadzając burze w formie większych komórek mezoskalowych. Formowaniu się większych układów burzowych sprzyja bardzo duży kontrast termiczny pomiędzy powietrzem zalegającym nad lądem, a chłodnym morskim płynącym z północy.

Dzisiejszy dzień i przyszła noc będą bardzo niespokojne. Prognozy numeryczne UMPL oraz WRF są zgodne i prognozują  strefę podniesionego ryzyka silnymi  burzami rozciągającą się od Niziny Szczecińskiej po Małopolskę gdzie zwrócić uwagę należy na obszar Niziny Szczecińskiej. Tutaj już dzisiaj rano przeszła spora superkomórka sprowadzając ulewne deszcze, grad i silny wiatr, natomiast dzisiaj późnym wieczorem prognozuje się kolejną, która najpierw silne wyładowania będzie generować nad wschodnimi Niemcami, a nocą najprawdopodobniej sięgnie nad Szczecin.

Drugi silniejszy układ burzowy niosący ulewne deszcze i gwałtowne wyładowania pojawić się może wieczorem nad Małopolską i Śląskiem.
Warto monitorować sytuację pogodową na bieżąco. Szczególnie przydatne mogą być dane satelitarnehttp://www.sat24.com/pl/pl oraz skany radarowej odbiciowości opadowej z nałożoną warstwą detekcji wyładowań atmosferycznych http://awiacja.imgw.pl/index.php?product=burzrad