Przedfrontowa linia konwergencji – jutro będzie groźnie

Do Polski dotarła zapowiadana krótka fala upału która prawdopodobnie zakończy się niespokojną pogodą z niedzieli na poniedziałek. Zanim jednak nadejdzie zimny front atmosferyczny mieszkańcy zachodniej części kraju zderzą się dzisiaj z silną linią konwergencji, co oznacza że już wcześniej zrobi się burzowo. Począwszy od godzin popołudniowych na zachodzie kraju możliwy będzie gwałtowny rozwój konwekcji. Linia zbieżności wejdzie od wschodnich Niemiec i przesuwać się będzie na wschód (aktualne prognozy wskazują że nie powinna dojść do linii Wisły). “Załadowany karabin” o ekstremalnych wartościach CAPE powyżej 2500 J/kg czekał będzie na wystrzał już od godzin porannych, najprawdopodobniej jednak z dużą mocą odpali dopiero wieczorem, kiedy nad Dolny Śląsk nadejdzie ekstremalna niestabilność Lifted Index na poziomie -9. Zjawiska burzowe mogą być groźne ze względu na ich początkowo lokalny charakter jak również niezbyt intensywny ruch (storm motion parametr – maksymalnie na poziomie 15m/s), co może skutkować chwilową stacjonarnością zjawisk a co za tym idzie warunkami do podtopień. Bardzo groźnie sytuacja wygląda dla niektórych regionów Wielkopolski (tam burze mogą mieć już możliwość łączenia się w większy mezoskalowy system burzowy), meteogramy modelu Unified zakładają tam bardzo intensywne opady deszczu na poziomie nawet ponad 90l/m2 w ciągu zaledwie 12 godzin. Miejmy nadzieję że te szalone prognozy się nie sprawdzą. Oprócz możliwości wystąpienia ulew prognozy zakładają również warunki dla opadu średnich a nawet dużych gradzin, ale po tak silnym upale spore zagrożenie mogą też stanowić wyładowania atmosferyczne.

Osoby z zachodniej części kraju które w godzinach wieczornych planują wypady w plener ostrzegam już teraz, natomiast zdecydowanie wszystkim zalecam sprawdzanie na bieżąco radarów, ponieważ z godziny na godzinę sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Doskonały tego przykład mieliśmy kilka dni temu kiedy z trafnością prognoz było niezbyt dobrze (oczywiście wiadomo było jak silne będą burze, natomiast modele często zmieniały docelowe ich miejsce wystąpienia).

Poniżej screeny niektórych parametrów dla godzin późno-popołudniowych oraz prognoza burz według ostatnich aktualizacji WRF (12 i 24 km), UM (1,5 i 4km). Po następnej aktualizacji zweryfikujemy stan prognoz, ponieważ obszar wystąpienia burz może zostać znacznie poszerzony.