Upał wleje się nad Adriatyk – grzbiet na południowym wschodzie, długa fala na zachodzie.

Od kilkunastu dni na wykresie Oscylacji Północnoatlantyckiej widać tendencję spadkową indeksu co zdecydowanie potwierdza się w aktualnym rozkładzie ciśnienia nad Europą. Długa fala ma ostatnio skłonność do propagowania na południe, jednak nie na wschodzie kontynentu jak miało to miejsce wielokrotnie podczas tegorocznej zimy, a na zachodzie. Chociaż ciśnienie w całym obszarze obliczeniowym indeksu jest dość wyrównane, a spadek indeksu nie jest znaczny to trzeba zaznaczyć że zimą różnice ciśnienia między sezonowym niżem Islandzkim a wyżem azorskim mogą być dużo większe aniżeli latem. Sezonowy niż Islandzki latem i późną wiosną wywiera również znacznie mniejszy wpływ na pogodę w naszych szerokościach geograficznych.

W kolejnych dniach taki rozkład ciśnienia będzie kontynuowany chociaż indeks NAO stopniowo będzie wzrastać. Wzrost ten będzie spowodowany stopniowym spadkiem ciśnienia nad Islandią. Natomiast na zachód od wybrzeży Portugalii wciąż pojawiać się będą płytkie niże, a w szerszej perspektywie być może pojawi się tam większy odcięty niż górny. Ten jednak nie będzie powodował silniejszej cyklogenezy nad Morzem Śródziemnym, a zacznie transportować upalne powietrze z Afryki do Hiszpanii.  Jeszcze wcześniej gorące powietrze z południa płynąć będzie po obrzeżach grzbietu znajdującego się na południowym wschodzie kontynentu. Ponad 30 stopniowy upał pojawi się prawie nad całym Adriatykiem zwłaszcza we Włoszech oraz wgłębi kontynentu m. in. w Serbii.

Pogodę w Polsce kształtować mogą w kolejnych dniach dwie masy powietrza, ciepła z południa i chłodniejsza polarnomorska. Niewykluczone że czeka nas jeszcze pogoda w kratkę charakterystyczna dla “zimnych ogrodników”. Na razie  prognozy zakładają stopniową poprawę pogody i ocieplenie do ponad 25 stopni we wtorek jednak modele nie są co do tego zgodne. Niewykluczone natomiast że napływ gorącego powietrza z południa spowoduje iż na styku dwóch skrajnie termicznych mas powietrza również w środkowej Europie pojawi się znacznie więcej zjawisk burzowych. Codzienne prognozy zjawisk konwekcyjnych standardowo na naszym fanpage’u facebookowym.