W piątek bardzo niebezpieczny wiatr

Wyż który sprowadził do Polski lepszą pogodę umacnia się i rozbudowuje na wschód. Jednocześnie neutralna cyrkulacja arktyczna powoduje iż istnieją nadal dobre warunki do tworzenia się niżów nad Atlantykiem w jego górnej części. Jeden z takich głębokich niżów w piątek będzie próbował z północy wejść nad Europę wschodnią. Zbliżenie się do siebie dwóch stosunkowo silnych ośrodków barycznych wytworzy bardzo duży gradient ciśnienia na ich styku. Taka sytuacja wygeneruje strumień bardzo silnego wręcz huraganowego wiatru który w piątek ogarnie swoim zasięgiem Polskę. Owa strefa silnego wiatru w piątek znajdzie się nad północną częścią kraju i słabnąc będzie przemieszczać się na wschód. Jednocześnie temperatura spadnie i pojawią się mokre opady stałe. Wiatr wiejący w porywach do 135 km/h może powodować wraz z mokrym opadem zrywanie linii energetycznych, łamanie drzew i gałęzi oraz powodować bardzo poważne utrudnienia komunikacyjne.  Owa strefa przemieszczając się na wschód będzie poczyniała na swojej drodze duże szkody. Należy przygotować się na przerwy w dostawach prądu, szkody materialne pod postacią zerwanych części budynków lub uszkodzonych przedmiotów które nie zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Po przejściu frontu temperatura spadnie i powrócą na krótko lekko zimowe warunki pogodowe jednak większych przyrostów pokrywy śnieżnej należy się spodziewać wyłącznie w górach przy niższej temperaturze oraz nad samym morzem i na krańcach zachodnich kraju. Pokrywa śnieżna jednak nie przekroczy 5 cm. Mimo wszystko wszędzie gdzie temperatura spadnie poniżej zera pzy bardzo silnym wietrze kierowcy mogą się spodziewać utrudnień pod postacią nawianego śniegu.
Prawdziwej zimy na razie nie widać chociaż w odległych prognozach pojawiły się śnieżne akcenty z południa kontynentu oraz mróz po 15 grudnia. My jednak mimo wszystko jeszcze wstrzymamy się z prognozą na święta do przyszłego tygodnia.

Aktualizacja: 04-12-13 16:34

Modele przewidują pojawienie się silnych opadów śniegu w województwie Pomorskim. W tym regionie spaść może nawet 15 cm śniegu. W pozostałych regionach modele nie przewidują znaczących przyrostów pokrywy śnieżnej.

Prognozy wiatru dla dzielnic południowych uległy zmianie. Prędkość porywów wiatru wzrosła do nawet 100 km/h

Prognozy są bardzo dynamiczne. Powoduje to że w kolejnych godzinach będziemy wprowadzać korekty.

Aktualizacja: 04-12-13 19:20

Modele kolejny raz zwiększyły sumę opadu dla województwa Pomorskiego z 15 do nawet 25 mm. Śnieg będzie więc powodował poważne utrudnienia.

Siła wiatru na szczęście uległa korekcie do mniejszych wartości. Aktualnie w apogeum siły wiatru porywy mają osiągać maksymalnie 110 km/h
Jednak tak silny wiatr będzie występował w większości regionów kraju. Jedynie na wschodzie wiatr będzie nieco słabszy.