W weekend możliwe duże załamanie pogody

Prognoza balansującego NAO o którym pisałem wczoraj zostaje podtrzymana w prognozach długoterminowych. Co ciekawe duży spadek widać w prognozie krótkoterminowej. Według tej prognozy NAO spadnie o 150 jednostek. W takim wypadku jest szansa że Atlantyk uśnie na kilka dni co zaowocuje wtargnięciem do Europy środkowej zimnych mas powietrza z północnego wschodu przy specyficznym ustawieniu ośrodków barycznych. Taki specyficzny układ izobar który najczęściej powoduje atak zimy w centralnej i wschodniej Europie powinien być widoczny za kilka dni na mapach ciśnienia atmosferycznego. Wówczas nad Wyspami Brytyjskimi pojawi się układ wysokiego ciśnienia, a w południowej części Europy pojawią się niże.

Wczoraj na radarach opadów i detektorach wyładowań można było zaobserwować szalejące burze nad Morzem Śródziemnym które momentami przypominały bardzo zorganizowane letnie MCSy. Zdziwienie wśród niektórych użytkowników było bardzo duże. Takie burze o tej porze roku  nie są anormalne w tych regionach. Spowodowane jest to bardzo dużym gradientem pionowym temperatury, bowiem nad południe Europy zaczyna płynąć bardzo zimne powietrze z północy zwłaszcza w górnych warstwach troposfery. Zjawiska te są zapowiedzią dużych zmian w pogodzie. Jeśli prognozy znacząco się nie zmienią to w piątek 22 listopada zobaczymy na mapach 6 ośrodków niskiego ciśnienia na południu, trzy w południowej części Europy, jeden za naszymi wschodnimi granicami a dwa pozostałe w południowej części północnego Atlantyku. Niż który znajdzie się u wybrzeży Hiszpanii w rejonie cieśniny Gibraltarskiej przemieszczając się później nad Morze Śródziemne spowoduje napływ ciepłego wiatru Sirocco znad Afryki do miejsca będącego generatorem śnieżnej zimy we wschodniej Europie. Ciepły wiatr w połączeniu z zimnym powietrzem przemieszczającym się z północy da idealne warunki do rozwoju żywotnego układu niskiego ciśnienia w rejonie miasta Genua.

Ten niż zasługuje na szczególną uwagę gdyż z niedzieli na poniedziałek lub z poniedziałku na wtorek zbliży się do naszych południowych sąsiadów. Układ ten przechodząc znaną nam już trasą Vb może narobić sporo zamieszania. Sprowadzić bardzo intensywne opady śniegu do Polski południowo-zachodniej lub marznący deszcz. Na dzień dzisiejszy prognozuje się że na Śląsku i Opolszczyźnie mogłoby spaść nawet 25 cm mokrego śniegu. Niestety jego dokładna trasa nie jest nam jeszcze dobrze znana i najprawdopodobniej poznamy ją dopiero 1, 2 dni przed nadejściem niżu dlatego nie ma pewności co do formy i intensywności opadu. Myślę że nie ma się co rozwodzić na temat trafności prognoz dla niżów Genueńskich bo naszym bardziej doświadczonym użytkownikom są już one bardzo dobrze znane.