Wichury nad Polską – znów będzie niebezpiecznie.

PHOTO: EAST NEWS/REX FEATURES Mandatory Credit: Photo By Rex Features A man struggles to control his umbrella on the walk to Windsor Castle. Winds of up to 80mph have been forecast for some parts of the country. Gale force winds in Windsor, Britain - 18 Jan 2007

Po względnie spokojnym okresie w pogodzie, znów czeka nas niebezpieczny czas. Przyczyną zagrożenia będzie wtórny ośrodek niskiego ciśnienia związany  niżem znad Skandynawii. Przesuwa się on po południowej stronie skandynawskiego ośrodka niskiego ciśnienia. W miarę jego wędrówki na wschód Xavier będzie się pogłębiał przez co wiatr będzie przybierał na sile.

Przebieg zdarzenia 

Już około godziny 14:00-15:00 wiatr wzmagał się będzie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku. Około godziny 17:00  centrum niżu znajdzie się nad Kujawami. Wtedy też spodziewamy się apogeum wiatru na zachodzie kraju. W tych regionach wiatr osiągał będzie prędkość do 55-65 km/h, w porywach – 110 km/h. Wieczorem, około godz 20:00, centrum niżu przewędruje do centrum kraju i znajdzie się w rejonie Warszawy. Wtedy też ciśnienie w jego centrum spadnie do 985 hPa. W godzinach między 20:00 a 23:00 szczyt wichur spodziewany jest na Ziemi Łódzkiej, południu i wschodzie Wielkopolski, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce, gdzie porywy będą przekraczać 100 km/h, lokalnie 120 km/h, wysoko w górach do 150 km/h. W godzinach nocnych niebezpiecznie zrobi się na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Tutaj apogeum wiatru spodziewane jest w godzinach 23:00 -1:00.  Wiatr może tutaj osiągać prędkość do 110 km/h. DO poranku wszędzie wiatr powinien się już uspokoić.

Oprócz wichur, również ulewy

Na Pomorzu Środkowym i Wschodnim, na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza, częściowo na Kujawach i Podlasiu spodziewamy się intensywnych opadów deszczu. Przewidujemy że do wieczora spadnie tam od 20 – nawet 60 mm opadu.

Możliwe zniszczenia

Wiatr o takiej sile może powodować zniszczenia. Należy spodziewać się o poranku połamanych i powyrywanych z korzeniami drzew, pozrywanych dachów i linii energetycznych. Z pewnością usłyszymy o tysiącach osób pozbawionych zasilania. Pamiętajmy by nie parkować samochodów pod drzewami, nawet tymi “solidnymi”, pozabezpieczajmy wszystkie luźne i lekkie przedmioty, by nie porwał ich wiatr. Kierowców prosimy o ostrożność podczas jazdy na otwartych przestrzeniach (pola, wiadukty i mosty) oraz w lasach, gdyż na drogach mogą zalegać połamane konary drzew.