Wyż skandynawsko-rosyjski zdominował cyrkulację nad Europą środkowo-wschodnią

W ostatnich dniach pogodę nad Europą, zwłaszcza środkową i wschodnią kształtuje wyż skandynawsko-rosyjski. Wydawałoby się więc że Atlantyk usnął na dobre, jednak indeks NAO wskazuje na zupełnie coś innego. Po silnej fazie ujemnej pozostały już tylko wspomnienia. Aktualnie po raz pierwszy od kilku miesięcy NAO skoczyło wysoko ponad oś 0. Jednak mimo to, wyż skutecznie blokuje cyrkulację zachodnią odsuwając atlantyckie masy powietrza daleko nad Grenlandię. Tak więc nie ma wątpliwości że mamy do czynienia z bardzo silnym układem barycznym, który w najbliższych dniach jeszcze się umocni osiągając w swoim centrum 1030 hPa. Dodatkowo centrum tego monstrualnego wyżu będzie się przesuwać na południowy wschód, co spowoduje że w kolejnych dniach opadów będzie zdecydowanie mniej, a kierunek wiatru będzie skręcał na południowy. Dla nas oznacza to, że pomimo szybko skracającego się dnia, nie będziemy jeszcze wpadać w jesienną depresję. Ciepłe powietrze zostanie z nami niemal do końca astronomicznego lata.

Wykorzystajmy te ciepłe i słoneczne dni na spacery, sport lub inne formy rekreacji. Warto zrobić coś dla swojego zdrowia dopóki są jeszcze do tego doskonałe warunki.
Amatorów grzybobrania zapraszam do lasów. Jak informują użytkownicy serwisu grzyby.pl wysyp trwa jeszcze w najlepsze w centrum i na północnym zachodzie kraju.

Sezon letni dobiegł końca, a my weszliśmy w kolejny naturalny okres meteorologiczny jakim jest jesień. Przypominam że według meteorologii jesień rozpoczęła się pierwszego września, a według kalendarza mamy jeszcze lato. Jednak dla nas tak czy inaczej oznacza to, że zbliżamy się do kolejnego sezonu zimowego, dlatego warto śledzić wpisy na blogu i forum, gdyż z pewnością niedługo serwis mocno stanie na nogi. W sferze bloga pojawiać się będą wpisy w kontekście nadchodzącej zimy w oparciu o prognozy instytutów i serwisów meteorologicznych z całego świata, a na forum zjawią się nasi najbardziej