Dziś rozpoczęła się meteorologiczna zima

Jak widać licznik na naszej stronie przestał odliczać czas. Mimo iż na zewnątrz w większości regionów nie zobaczyliśmy szalejących zamieci śnieżnych i nie poczuliśmy trzaskających mrozów na własnej skórze, weszliśmy w kolejny naturalny okres meteorologiczny jakim jest zima. Oznacza to że z dnia na dzień powinno robić się coraz zimniej, a nocami przy rozpogodzeniach niemal cały czas będzie panował lekki mróz. Wyjątek będą stanowiły pochmurne dni przy wpływie mas powietrza polarnomorskiego. Od dzisiaj również opady śniegu nie powinny nikogo już dziwić ponieważ jest to wpisane w zimową porę roku. Większą anomalią natomiast będą temperatury przekraczające 10 stopni. Meteorologiczna zima potrwa 3 miesiące i zakończy się 1 marca kiedy nastanie meteorologiczna wiosna.

Jeśli chodzi o pogodę w kolejnych dniach, niestety nie wydarzy się nic istotnego dla fanów białej pory roku. Jutro znajdziemy się pod wpływem zatoki niżowej znad Skandynawii z frontem atmosferycznym niosącym niewielkie opady i zimny przenikliwy wiatr zwłaszcza w regionach północnych naszego kraju. Wychodząc na zewnątrz nie zapomnijmy więc o nakryciu głowy i cieplejszym obuwiu. Silniejszy wiatr będzie bowiem potęgował uczucie chłodu stąd o przeziębienie nie będzie trudno. Na szczęście w kolejnych dniach pogoda poprawi się. Wyż który ulokowany jest w środkowej części północnego Atlantyku ponownie rozbuduje się na wschód, a w jego tylnej części powstanie kolejny.  Wyż przesuwając się na wschód poprawi pogodę w Europie począwszy od poniedziałku. Czeka nas więc klika dni z lepszą pogodą. Mimo iż temperatury nie będą nas rozpieszczać pojawi się trochę słońca.  Przygotujmy się więc na zimne poranki i noce oraz chłodne ale pogodniejsze dni. Oprócz tego pojawią się ponownie mgły które spowodują że skrobaki do szyb będą podstawowym narzędziem kierowców. Taka pogoda utrzyma się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia po czym najprawdopodobniej na południu kraju pojawi się słaby incydent zimowy. Nie będzie to jednak prawdziwa zima na którą najprawdopodobniej poczekamy aż do połowy miesiąca.

W prognozach długoterminowych zima z całodobowym mrozem i śniegiem na obszarze całego kraju pojawia się między 10 a 15 grudnia. Jednak dopóki prognozy AO i NAO będą takie niestabilne jak dotychczas, nie będziemy w stanie ustalić scenariusza pogodowego na najbliższe tygodnie, a będziemy jedynie wusuwać puste tezy, które na dzień dzisiejszy zmieniają się z taką samą częstotliwością jak same wyniki wyliczeń modeli.