Nawałnice nad Polską 28.06 – Relacja na żywo

Nad Polską jest obecna gorąca masa zwrotnikowego powietrza o dużym rozchwianiu termodynamicznym. CAPE osiągnie wartości do 2000J/kg, przy LI osiągającym wartość -8 stopni. Dodatkowo zaistnieją dogodne warunki kinematyczne na poziomie: DLS 15-20m/s; SRH 200m2/s2 LLS 10m/s. W związku z tym przewiduje się na obszarze niemal całego kraju pojawienie się niebezpiecznych komórek burzowych.

UWAGA: Burze mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą nieść ulewny deszcz do 40mm grad (w przypadku superkomórek burzowych) do 3cm, oraz wiatr do 100km/h

Zapraszam do relacji na żywo z dzisiejszych burz i zachęcam do udostępniania zdjęć i filmów z dzisiejszych zjawisk.

14:00

Burze uaktywniły się w województwie lubelskim. Obecnie grzmi w okolicach Zamościa, Krasnystawu, oraz Chełma. Na razie burzom towarzyszy ulewny deszczu (odbiciowość wg. radaru do 55dBZ) Konwekcja uaktywnia się również w rejonie Częstochowy, Szczekocin oraz Krakowa.

15:00

Groźna odseparowana komórka burzowa utworzyła się na północ od Lubartowa Grzmi w tej chwili m.n.  w Radzyniu Podlaskim. Burza przybiera na sile i kieruje się na Białą  Podlaską. Druga strefa burz ciągnie się od Zduńskiej Woli, przez Częstochowę, Kraków, po Brzesko. Trzecia strefa tworzy się po Czeskiej stronie Sudetów i niebawem wkroczy na teren Polski. Burze przemieszczają się w kierunki północno-wschodnim.

15:40

Słabnie komórka która przemieszcza się w kierunku Bielska Białej w tech chwili obowiązuje dla nie tylko pierwszy stopień zagrożenia. Opuściła nas też strefa burz z woj. lubelskiego.

Umacnia i rozbudowuje się strefa w centrum Polski. Silne burze utworzyły się na wschód od Turka i kierują się na Kutno. Burze podchodzą też już pod Łódź, oraz Piotrków Trybunalski. Silnie grzmi też w okolicach: Przedborza, oraz Jędrzejowa. Dotarła też do nas strefa znad Czech jednak te burze nie są na razie groźne.

16:30

Obecnie cały czas utrzymuje się strefa burz w centrum Polski. Jedna z nich niebawem dotrze nad Kielce. Burze tworzą się też w województwie opolskim. Na uwagę zasługuje też strefa znad Niemiec i Czech. Niebawem wkroczy ona do zachodniej Polski. Poniżej obecny stan radarowy.

17:45

Na tę chwilę najbardziej niebezpiecznie wygląda strefa burz w centrum Polski. Zaczyna organizować się w większe klastry. Możliwe, że w późniejszych godzinach przerodzi się w układ MCS. Druga silna komórka burzowa utworzyła się nad Świebodzicami i kieruje się na Wrocław. Coraz bliżej Polski jest też strefa burz znad Niemiec.

Obecnie drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje dla buż z centrum kraju oraz dla komórki burzowej z Świebodzic. Tym burzom może towarzyszyć porywisty wiatr do 100 km/h nawalny opad deszczu oraz grad do 3cm średnicy. Zachowajmy ostrożność.

18:30 

Nawałnica przechodzi obecnie nad Grójcem. Burzy towarzyszy porywisty wiatr do 100 km/h oraz grad – uważajmy. Burza kieruje się w stronę Piaseczna i Otwocka. Grzmi też lokalnie w pasie od Wrocławia po Warszawę. Te burze również chwilami bywają gwałtowne. Natomiast strefa z nad Niemiec wkroczyła już do Polski i kieruje się linią NNE i niebawem powinna osiągnąć Zieloną Górę.

19:50

Obecnie Silna burza multikomórkowa utworzyła się w rejonie Pieszewa i przemieszcza się w kierunku Konina. Druga silna strefa burz przechodzi nad Zieloną Górą. Cała ta strefa kieruje się na Gorzów Wkp. Silne burze przechodzą też w rejonie Wrocławia oraz Oleśnicy. Natomiast w centrum obserwujemy zjawisko training storms (ang. wędrujące burze) Czyli przechodzenie wielu burz po sobie. Z uwagi na liczebność zjawisk i częstotliwość przechodzenia mogą one generować spore sumy opadowe w centrum polski.

21:40

Silna zachodnia komórka burzowa dociera powoli do Gorzowa Wkp. i kieruje się na północ. Koleja bardzo rozległa strefa rozciąga się od Warmii, przez Mazowsze, łódzkie, Wielkopolskę, aż po Śląsk. Tworzą ją liczne układy wielokomórkowe przynoszące głównie Silny deszcz i grad. Kolejna strefa wielokomórkowa weszła od Słowacji i kieruje się na Nowy Targ . Stało się to możliwe za sprawą zaniku wiatru fenowego, który skutecznie blokował konwekcję na południu.

Przed nami niespokojna noc. Niemal w całym kraju spodziewamy się opadów i burz. Niektóre z nich wciąż mogą być gwałtowne, przynosząc silny, nawalny deszcz, porywisty wiatr oraz grad.