Bardzo ciepła masa powietrza. Ponowny spory kontrast termiczny

Do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze z południa Europy, pochodzenia zwrotnikowego. Już 20 października bardzo się ociepliło. Główne stacje IMGW notowały spory kontrast termiczny. I tak najcieplej było w Nowym Sączu aż 21,2*C, a najmniej w Suwałkach zaledwie +7,9*C. Lokalnie na południu kraju było nawet 24*C co daje 16*C różnicy.Warto wspomnieć o wiejącym nawet całą dobę fenie na terenach górskich i Pogórzu.Lokalnie na zachodzie Polski zwłaszcza w okolicach Słubic mieliśmy termiczne lato!
21 października temperatura w większości kraju wyniosła od 15*C do 20*C lokalnie do 23*C a najchłodniej było ponownie w Suwałkach +13,1*C.
W nocy na ogól było około 10*C.
Jednak najciekawszy rozkład mieliśmy 22 października. Rano Suwałki notują +1*C a najwięcej mieliśmy tam uwaga +6,7*C gdy 100 km dalej na południowy zachód było już około 15*C. Jednak całe południe i zachód Polski notowały powyżej 20*C! W Jeleniej Górze maksimum wyniosło aż 23,4*C a miejscami na Dolnym Śląsku temperatura zbliżyła się do 25*C! Kontrast termiczny wyniósł aż 19*C czyli część  Polski miała lato a część przedzimie(termiczne) Należy dodać że niedaleko granicy Polsko Białoruskiej było zaledwie + 5,7*C. To wina chmur typu stratus które całkowicie zmieniły rozkład temperatur. Lokalnie padły rekordy 2 połowy października, a słońce sprawiało że upływ czasu był mniej widoczny. Warto dodać, że około 22 godziny w większości kraju było 10-15*C a lokalnie nawet +17*C. Ponownie, tym razem na większym obszarze pojawiło się termiczne lato.
Dzień dzisiejszy to jeszcze większa dominacja świetnej pogody. Na południu Polski można było zobaczyć nawet +25*C na termometrze, a mniej oficjalne stacje zanotowały do 27*C(Małopolska) . Nawet w Suwałkach się ociepliło w stosunku do wczoraj. Ponieważ rano w wielu miejscach było powyżej 10*C trzeci dzień z rzędu w Polsce mieliśmy lato termiczne. Około południa zwłaszcza na południu Małopolski i Podkarpacia pojawił się wiatr fenowy. Sam jestem pod jego wpływem, i prawdopodobnie zaburzy on spadek temperatury, należy oczekiwać ciepłej nocy, aktualnie wieje do 15 m/s. Na południu Podkarpacia podmuchy wiatru mogą przekroczyć nawet 25 m/s!
Najbliższe dni również bardzo ciepłe , z temperaturą nawet powyżej 20*C, jednak może przelotnie popadać.