Burze 01.08 – Relacja na żywo

22:10

Silna burza weszła do Polski od zachodu, aktualnie chmury wy23piętrzone na 16 km w okolicy Zielonej góry generują silne opady gradu.

 

Burze generują nie tylko grad. Kolejny rekord absolutny odwiedzin zanotowała nasza aplikacja radarowa (ponad 300 unikalnych osób w ciągu jednej chwili)

Grzegorz Zawiślak, członek Polskich Łowców Burz kilkadziesiąt minut temu poinformował na swoim fanpage’u że wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi prognozami i występują dogodne warunki do powstania groźnych burz.

+++ “ZAŁADOWANY KARABIN” W MOCNO ROZGRZANEJ, NIESTABILNEJ MASIE POWIETRZA POCHODZENIA ZWROTNIKOWEGO. ROZPOCZYNA SIĘ INICJACJA PIERWSZYCH BURZ +++

Obserwacja wieczornych danych ze stacji naziemnych oraz z sondaży aerologicznych ukazuje występowanie istotnie podwyższonej niestabilności powietrza na sporym obszarze kraju. Oficjalne dane z rzeczywistym stanem atmosfery możemy odczytać chociażby na stacji #Lindenberg w Niemczech, gdzie o jakości “załadowanego karabinu” świadczy fakt notowanej energii MLCAPE 0-500 m na poziomie aż 2073 J/kg.

http://wstaw.org/m/2017/08/01/sondaz.gif

Jeszcze większe wartości osiąga energia CAPE dla parceli powietrza liczonej z powierzchni gruntu (SBCAPE), wynosząc blisko 2400 J/kg! Tak znaczna niestabilność troposfery pokrywa się z istotnie nasilonym strumieniem powietrza; prędkość średnia wiatru w warstwie troposferycznej 0-6 km wynosi niemal 16 m/s, zaś pionowy uskok prędkościowy (Shear 0-6 km) nawet 25 m/s (!), z czego 16,5 m/s notowane jest dla wysokości 0-3 km. Widzimy więc, że akumulacja energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w najbardziej zagrożonych obszarach rzeczywiście występuje i w najbliższym czasie, wraz z coraz silniejszym oddziaływaniem osi zatoki niżowej oraz nasuwającego się chłodnego frontu atmosferycznego, powinna objawić się rozwojem oczekiwanych burz; pierwsze z nich (od razu o znacznej aktywności!) od pewnego czasu obserwowane są miejscami w zachodniej części Polski.

22:43

W tej chwili najbardziej zagrożonym burzami miejscem jest ziemia w okolicach Nowego Tomyśla. Ulewnie pada tam niemal od godziny, dodatkowo przechodziły opady silnego gradu. Być może będzie to epicentrum burzowe tej nocy, gdyż kolejne klastry zmierzają w tamtym kierunku.

22:59

Komórki powstają jak grzyby po deszczu, kolejna właśnie wystrzeliła na północ od Nakład nad Notecią, jeśli trend się podtrzyma to burze wejdą głębiej nad woj. kujawsko pomorskie.

23:35

Bez wątpienia mamy już do czynienia z większym układem mezoskalowym. Na zdjęciach satelitarnych można dostrzec jak chmury burzowe rozlały się na boki po tropopauzie. Widoczne jest to również na radarze gdzie rdzeń został otoczony obszarem o mniejszej odbiciowości.

23:38

Burza najprawdopodobniej zahaczy o Poznań. Mieszkańców ostrzegamy przed bardzo silnym wiatrem do 100km/h  i możliwością opadów sporego gradu.

 

23:43

Kolejne nawałnice wkraczają właśnie z Niemiec. Burza z gradem szaleje w okolicach Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa

00:47

Burza zahaczyła o Gdańsk, silne gradobicie przeszło również przez Starogard Gdański, kolejnymi zagrożonymi miastami są: Solec Kujawski, Bydgoszcz, Tczew, Malbork a w dalszej kolejności również Elbląg

00:49

Kolejna burza przeszła również przez Zieloną Górę, tutaj wyraźnie widać formującą się linię szelfową.

00:55

Burza formująca się nad woj. dolnośląskim i lubuskim przybiera kształt bow echo, skutki takiej burzy mogą być bardzo poważne.