Drugi dzień nawałnic 29.06 – Relacja na żywo

Dziś drugi dzień burz. Najbardziej narażonymi na burze regionami są dziś województwa wschodnie oraz centralne. Zapraszam do śledzenia burz i dzielenie się swoimi materiałami. Zdjęcie do artykułu wykonał dla nas nasz czytelnik Wojciech z województwa świętokrzyskiego – dziękujemy.

Stan na godz. 11:45

W tej chwili uformował się już klaster burzowy z widoczną strukturą liniową rozciąga się od Końskich aż po Ostrowiec Świętokrzyski. Zagrożeniem z jego strony jest głównie silny wiatr w porywach do 90km/h oraz grad. Obecnie grzmi też w rejonie Przemyśla, Bieszczad, oraz na zachód od Łodzi. Burze niedługo uderzą w Radom i pójdą dalej w kierunku Warszawy. Wszystkie burze przemieszczają się linią NNE.

Stan na godz. 12:45

Burze Dotarły już do Warszawy należy uważać na silny wiatr, który może powodować zniszczenia oraz średniej wielkości grad -ok 3cm.  Linia burz rozciąga się w tej chwili od Przemyśla przez Zamość, Lublin, Warszawę, łódź po Kutno.

Układ zaznaczony na “buraczkowo” przynosi w tej chwili największe zniszczenia. Niebezpieczna odseparowana komórka burzowa (wkrótce superkomórka) zaznaczona na czerwono również jest niebezpieczna. Ruszyła również konwekcja na zachodzie kraju (oznaczenie pomarańczowe.

tan na godz. 14:40

Burza przekształciła się w układ MCS który obecnie rozciąga się od Bydgoszczy po Rumunię. Cały układ zaczyna skręcać nieco na zachód więc rozszerzone zostały ostrzeżenia m.n. o pomorze i Gdańsk. Na nawałnice powinni się szykować mieszkańcy Bielska Białej oraz Olsztyna. Druga strefa jest obecnie nad Gorzowem Wielkopolskim i zmierza na zachód.

Kolorem buraczkowym zaznaczony jest układ MCS który zmierza na północ naszego kraju. Uwaga towarzyszą mu chwilowe gwałtowne podmuchy wiatru które chwilowo przekraczają 100 km/h niosą zagrożenie dla zdrowia i mienia. Streda pomarańczowa to układ umiarkowanych burz znad Gorzowa który wędruje na zachód. Kolor zielony to strefa opadów ciągłych która wkracza nad południowo-zachodnie tereny naszego kraju. Może przynieść tam wysokie sumy opadowe.

Stan na godz. 19

Jak widzimy na powyższym zdjęciu nad Polską znajduje się centrum niżu które powoli przemieszczać się będzie dalej na wschód. W związku z tym że wokół oka niżu kręci się sporo wilgoci na zachód od czerwonej linii spodziewamy się dziś sporych opadów deszczu oraz burz.

Przed Frontem chłodnym który teraz ciągnie się mniej więcej od Poznania przez Częstochowę utrzymuje się gorąca chwiejna masa powietrza. W dalszym ciągu tworzą się w niej komórki burzowe, choć nie tak aktywne i niebezpieczne jak w południe.