Spore spadki temperatury w arktycznej masie powietrza

Od kilku dni do Polski napływa powietrze pochodzenia Arktycznego. W wielu regionach kraju notowano przymrozki. Jednak na wschodzie sytuacja była inna, z powodu utrzymującego się zachmurzenia spadki poniżej zera nie były notowane codziennie. Przez kilka dni temperatura wynosiła tam maksymalnie 7-9*C.
Jednak już wczoraj około południa zachmurzenie zaczęło się wycofywać, by wieczorem cały wschód, oraz południowy wschód się rozchmurzył.
I to właśnie południowy wchód zanotował najniższe temperatury, a zwłaszcza regiony górskie oraz Pogórze.  Około północy w wielu miejscach mieliśmy kilka stopni poniżej zera. Apogeum dzisiejszych przymrozków przypadło na godziny 6:00-7:00. To właśnie wtedy w większości kraju poza północnym wschodem było poniżej zera. Na głównych stacjach IMGW najchłodniej było:
1 Rzeszów-Jasionka -4.9 °C
2 Kielce  -4.5 °C
3 Suwałki  -3.7 °C
4 Białystok  -3.2 °C
5 Kraków -2.8 °C
6 Lublin  -2.6 °C
7 Mława  -2.3 °C
8 Lódź  -2.2 °C
9 Opole  -2.0 °C
10 Warszawa-Okręcie  -2.0 °C
Jednak wartości temperatur na innych stacjach były niższe. Na całym niemal Podkarpaciu było -2*C do -5*C, większość kraju mieściła się w przedziale -1*C do -4*C. W Kolbuszowej zanotowano -8,3*C, w Bieszczadach na wielu stacjach było -6*C do -9*C. Rekordowy spadek temperatury zanotowano w Czarnym Dunajcu, gdzie było poniżej -13*C! Przy gruncie prawie -16*C! To wartości temperatur bardzo niskie, bo mamy dopiero początek października. Dzisiejsza noc będzie ponownie mroźna. Już teraz jest niewiele powyżej zera, a rano lokalnie nie wyklucza się ponownych spadków poniżej -10*C!
W kolejnych dniach przymrozki nie będą już tak spore, a możliwe że po weekendzie będą pojawiały się punktowo. Szykuje się bowiem napływ cieplejszych mas powietrza z temperaturami w dzień do nawet 20*C. Po dzisiejszym mrozie część drzew straciła liście, to znak, że zima powoli się zbliża.