Fizyka rozdaje karty, zaćmienie, astronomiczna wiosna, zorze polarne

Astronomiczne wydarzenie jakim było o poranku zaćmienie słońca nie jest jedynym kosmicznym akcentem dzisiejszego dnia. Wieczorem o godzinie 23:45 (UTC+1) nastąpi równonoc wiosenna która jest momentem kiedy odchylenie ziemi względem słońca przekracza punkt, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne. W przypadku astronomicznej wiosny na półkuli północnej punktem równonocy wiosennej jest punkt Barana. Tym samym wiosna będzie już oficjalna. Przypominam bowiem że nieoficjalnie wiosnę rozpoczynamy 1 marca. Data ta została ustalona na podstawie typów cyrkulacji dominujących w danych miejscach, o danej porze roku, a geneza wiosny meteorologicznej sięga osiemnastego wieku kiedy to Palatyńskie Towarzystwo Meteorologiczne z Mannheim stworzyło podstawy nowoczesnej meteorologii w tym meteorologiczne pory roku bazując na Rzymskim kalendarzu.

Dzisiejszy dzień nie jest jednak jedynym dniem kiedy na niebie obserwować możemy ciekawe zjawiska. Kilka dni temu w mediach pojawiło się sporo wpisów na temat zorzy polarnej która rozświetlała niebo w niektórych zakątkach naszego kraju. Według obserwatorów nieba tak pięknej i intensywnej zorzy polarnej nie było w Polsce od co najmniej kilkunastu lat. W normalnych warunkach zorzę polarną obserwować można jedynie na północy kraju, tym razem uprzywilejowane było również centrum.  Bardzo dobre warunki pozwoliły również uwiecznić ją na fotografiach.

W kolejnych dniach pogoda wciąż powinna sprzyjać obserwatorom nieba chociaż niewykluczone że w niedzielę pojawi się więcej chmur i opady, a temperatura znacznie spadnie. Według dłuższych prognoz w nadchodzącym tygodniu również czeka nas typowo marcowa zmienna pogoda, jednak o powrocie zimy nie ma mowy i tego się trzymajmy. Miejmy nadzieję że tegoroczna wiosna nie przyniesie nam zimowych niespodzianek. Nadszedł kres zimy i koniec sezonu.